| Gabrielaaaaaaaaaaaaaaa1 a întrebat:

Am făcut sex neprotejat pe 18.06 in a 5-a zi de cm deoarece am crezut ca s-a oprit, iar de dimineata îmi venise din nou. Am făcut un test de sarcina după o săptămâna și era negativ. Pe 12.07 am făcut iar un test și era tot negativ. Trebuia sa mi vina pe 13.07 și mi-a întârziat 6 zile. Ma doare burta si-mi vine sa vomit.E posibil sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, tie iti lipseste cu desavarsire cele mai elementare notiuni despre sex, ovulatie, perioada fertila samd.

Deci, pe ciclul este imposibil sa ramai insarcinata!
Ovulatia se produce la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, iar perioada fertila incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si se termina cu 3-4 zile dupa ovulatie.
O sarcina se poate intampla, doar daca ai sex neprotejat in perioada fertila a fetei.

Un test de sarcina corect, se face DUPA 5 saptamani d ela ultimul ciclu menstrual. Orice test facut inainte, va arata negativ si va fi eronat.

Deci, daca a 5-a zi de ciclu era in 18.06, inseamna ca ti-a venit ciclul pe 13.06, asa-i?
Daca ai un ciclu regulat de 28 sau 30 de zile, iti poate veni urmatorul intre 10 si 13 iulie.
Fa un tets de sarcina abia dupa data de 21Iulie, cand ar fi normla sa-l faci, ca sa fie 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual.

Durrile de burta pot apare si daca iti vine ciclul, iar senzatia de voma poate apare si din cauza stresului indus.

Te sfatuiesc ca pe viitro sa nu mai faci sex fara prezervativ. Un prezrevativ costa cativa lei si daca baiatul nu vrea sa foloseasca prezeravtiv (care nu msuca, nu strange, nu doare si nici nu il afecteaza), dar care pe tine te protejeaza de o sarcina, de duerri de cap si de stres, atunci poti sa-l refuzi si sa plece acasa cu coada intre picioare. Te asigur eu ca data viitoare va veni la tine cu 1 cutie intrega cu prezervative, doar ca sa sa faci sex cu el.
Invatati-va sa va respectati corpul, ca voi suferiti.
Baiatul nu pateste nimic, de aceea spun, un prezrevativ nu are de ce sa nu-l poarte, pentru binele amandorura in fond, ca si bolile cu transmitere sexuala, tot asa se iau.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Iti trimit si tie acest raspuns-intrebare. Trebuie sa stii chiar de la inceput ca pentru a se putea formula un raspuns catusi de cat obiectiv si corect sunt necesare cateva date si informatii strict obligatorii de cunoscut. Printre acestea ar fi : data de incepera a ultimelor minim 3-4 menstruatii pentru a determina pe cat este posibil modul de producere a ciclurilor tale menstruale, daca au o caracteristica ciclica REGULATA sau se produc NEREGULAT. Trebuie precizata care este data exacta a primei zile a ultimei menstruatii, data exacta in care au fost intretinute contactele neprotejate? Daca a ajuns sperma in vagin, si daca da cand, in care zile a ciclului menstrual (data producerii lor). In lipsa acestor informatii se pot emite doar pareri, presupuneri si supozitii cu totul subiective care pot fi corecte sau complet gresite/eronate. In cazul celor cateva informatii oferite dar cu totul insuficiente, in cazulin care contactul sexual a fost intretinut in a 5-a zi a ciclului menstrual, inseamna ca a fost intretinut cu mult inainte de inceperea perioadei fertile. In acest caz probabilitatea de a se putea forma o sarcina este de cel mult 3-5 %, astfel ca se poate exclude complet posibilitatea de a se fi putut forma o sarcina. Primul test de sarcina au fost facut absolut INUTIL, iar cea de-a 2 intr-o perioada in care garantia de precizie si corectitudine a rezultatului testului se situeaza in jurul valorii de 70-80%. Neinceperea menstruatiei la data la care a fost calculata/preconizata se datoreaza in mod cert, sigur faptului ca pe parcursul ciclului menstrual s-au produs dereglari hormonale ceea ce a derglat si ciclul menstrual care a devenit la randul sau neregulat. Este practic imposibil ca in acest caz sa existe o sarcina instalata in uter. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibil sa fii gravida, daca actul sexual a avut loc in a 5-a zi a ciclului menstrual.

| Finutu_Alle_1989 a răspuns:

Cel mai bine este sa mai faci cateva pana iti dai seama te pup