| Marbella188 a întrebat:

daca in data de 9 feb am avut contact sexual neprotejat, in 20 mi-a venit menstruatia( a intarziat o zi, trebuia in 19) m-a tinut 5 zile, ca de obicei, dupa o saptamana, in data de 5 martie, dimineata mi-am facut un test de sarcina care a iesit negativ(rezultatul dupa 5 min) iar in 6, dupa o zi, tot la prima urina inca unul, si a iesit tot negativ(rezultatul in nici 10 secunde, foarte repede), am sanse sa fiu insarcinata?!
ma doare burta in partea de jos, in stanga, cred ca ovarul stang. dar nu ma dor sanii sau altceva. NU AS VREA SA FIU..NU VREAU BEBE! multumesc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca nu esti insarcinata!
Totusi, sexul fara prezervativ are mai mult de 1 inconvenient, daca nu produce o sarcina, poate sa te infecteze cu o boala cu transmitere sexuala.
Durerea aia de burta jos, in pelvis, nu este normala si nici sanatoasa.
Mergi la un control ginecologic, sau fa un ecograf transvaginal.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se aprecieaza/considera ca pornirea menstruatiei la data calculata/asteptata/preconizata, si desfasurarea ei in conditii similare/asemanatoare cu menstruatiile anterioare ca numar de zile, flux zilnic de scurgere, cantitate, culoare, etc, reprezinta intotdeauna GARANTIA ca in proportie de peste 99% in ciclul menstrual abia terminat, ovulul NU a fost fecundat, astfel ca NU a rezultat si instalat in uter o sarcina. De asemenea fiindca se stie foarte precis ca prin menstruatie este eliminat din uter formatiunea denumita ENDOMETRU, fiindca acesta a degenerat in lipsa sarcinii si a devenit inutil in organism. Rezulta ca aceasta ultima menstruatie prin lungimea sa si modul ei de desfasurare a reprezentat dovada cea mai sigura ca nu ai ramas insarcinata si de asemenea ca este IMPOSIBIL ca in uter sa existe o saecina chiar si pur ipotetica. Efectuarea testului de sarcina in asemenea conditii se poate considera ca fiind complet inutila, insa se poate efectua pentru pur si simplu pentru deplina liniste sufleteasca. Multa sanatate

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu sunt sanse sa fii gravida de vreme ce menstruatia ti a venit normal si pe deasupra ai facut si 2 teste de sarcina cu rezultat negativ. Chiar nu ai motive de ingrijorare -asta seamana cu paranoia crede ma. Numai bine

| LoredanaS19 a răspuns:

Cu siguranța nu ești, trebuie sa stai liniștita pentru ca dacă te stresezi vei avea parte de ogramada de simptome care te vor face sa te simți rău. Nu este nici măcar 1% șanse ca tu sa fi gravida, așa ca fruntea sus și încearcă ca pe viitor sa folosești o metoda de protecție happy