| Tinayordanchi a întrebat:

Buna,
Am facut testul de sarcina la mai mult de 3 sapt/21 de zile si a iesit negativ, se poate sa nu fi aratat bine din cauza ca am depasit termenul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta momentului in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA, trebuie stiut faptul ca acesta NU poate fi facut oricand, in orice moment al ciclului, sau asa cum sustin/pretind/afirma producatorii de testere MINCINOSI ca testerul lor ultra-super-mega-hipersensibil ofera rezultatul corect si in cazul in care este folosit dupa trecerea a doar 10-14 zile de la ultimul sex neprotejat. Dupa trecerea a DOAR 15 zile singurul rezultatul care poate fi ACCEPTAT si luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care a iesit POZITIV. Orice alt rezultat care este NEGATIV, indiferent de marca sau producatorul testerului de sarcina cu care a fost obtinut dar a fost facut inainte de trecerea a mimim 21 de zile, de la sex sau ovulatie, NU reprezinta/inseamna absolut nimic, fiindca de regula in proportie de 80-90% este FALS NEGATIV. S-a stabilit stiintific si satistic ca In cazul in care testul este facut dupa trecerea a 10-11 zile de la contactul sexual, DOAR circa 1-2% din femeile care intr-adevar sunt INSARCINATE vor obtine rezultatul CORECT adica testul va fi POZITIV. Restul de 98-99% dintre femei cu toate ca SUNT INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV insa acest este 100% FALS.
Cu fiecare zi care trece, numarul de teste cu rezultatul FALS NEGATIV se va diminua progresiv din ce in ce mai mult, pana in momentul in care testarea se face dupa trecerea a minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat), moment in care circa 98-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil/corect de POZITIV si numai 1-2% vor mai fi in continuare FALS NEGATIVE. REZULTATUL testului de sarcina prin natura reactivului folosit NU va putea fi/iesi aproape niciodata ca FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putin aur colloidal in liniuta de pozitivare) adica mai putin sensibile vor oferi/da mai des si mai multe dintre ele rezultate fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Sper sa intelegi mesajul, pentru a nu ''te culca pe- ureche'' cum s-ar spune cu cele 2 rezultate obtinute. Testele efectuate mult prea devreme, reprezinta banii aruncati INUTIL sau cum se spune... pe fereastra sau direct in cosul/tomberonul cu gunoaie. Testul care este efectuat dupa trecerea a mai mult de 28 de zile de la data ultimului act sexual neprotejat /sau de la dataa ovulatiei este valid, valabil si coret in proportie de peste 99, 9%. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul de sarcina se face DUPA minim 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Asadra nu-l poti face inainte de 21 de zile, dar poti sa-l faci oricand dupa aceea,

| Andreeush a răspuns:

Nu este nici un termen limită.
Trebuie făcut la cel puțin 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu exista termen limita dupa 3 saptamani, doar inainte.
Daca il mai faci la mai putin timp, e posibil sa fie eronat.

| Jonas94 a răspuns:

Sau mai bine ca să știi una și bună, te programezi la o clinică pentru analize.
Sunt mult mai precise decât testele de sarcină și costă în jur de 50 de lei.

| Padure_Petronela_Roxana_1995 a răspuns:

Daca si dupa 21 de zile ti-a iesit negativ, stai linistita, nu esti insarcinata. Am trecut prin aceiasi situatie, medicul mi-a spus ca e din cauza stresului si a schimbarilor din viata de zi cu zi.