| Dnu123 a întrebat:

Dacă testul de sarcină a fost făcut cu 5 zile după întârzierea menstruației si a ieșit negativ, exista vreo șansă ca testul sa fi fost greșit?

Răspuns Câştigător
| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate fii eronat fiind facut cu cateva zile mai devreme.
repeta-l dupa 10 zile sau DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz rezultatul testului de sarcina obtinut, poate fi luat in considerare fiindca testul de sarcina a fost efectuat probabil dupa ce au trecut 19 sau 20 de zile fata de data la ace a avut loc actul sexual. In acest moment rezultatul obtinut probabil este valid, valabil si corect in proportie de peste 95-96%. Este indicat ca dupa ce vor trece 3-4 zile sa mai fie efectuat inca un test de sarcina al carui rezultat va confirma sau infirma in proportie de 100% actualul rezultat. Multa sanatate!

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

In acest caz nu se știe...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

1.) Ai facut o CONFUZIE regretabila in acest raspuns de-al tau :
,, Testul are de regulă o bandă, care absoarbe URINA (este afirmatia ta) cu scopul de a identifica prezența sau absența HCG din organism și de a determina cu precizie dacă ești sau nu însărcinată. Un nivel de HCG mai mic de 5mlU/ml determină (de fapt indica!) un test de sarcină negativ, de vreme ce te poți aștepta la un test de sarcină pozitiv, dacă ai un nivel HCG >= 35mlU/ml.""
-- mai mic de 5 mUI/ml de sange (mili unitati internationale) deci nu mlU/ml (notatie care NU inseamna nimic!)
La fel testul este POZITIV in cazul in care valoare nivelului de hormon hCG este mai mare de 5, 8 mUI/ml de sange, nici decum de >= 35mlU/ml. dar ATENTIE... IN SANGE si NU in URINA
Un astfel de test de sarcina numit beta-hCG CANTITATIV (mai este si cel care este doar CALITATIV si rezultatul obtinut indica simplu NEGATIV sau POZITIV) se efectueaza pe baza analizarii sangelui dar poate fi facut numai intr-un LABORATOR DE ANALIZE MEDICALE deci NU si acasa si nici NU este facut prin analizarea URINEI.
2.) Fata a precizat cat se poate de precis/clar in intrebarea postata, in ce moment a facut testul de sarcina : '' Dacă testul de sarcină a fost făcut cu 5 zile DUPA întârzierea menstruației.''
Reiese ca fata de data la care a avut loc (cel mai probabil) procesul de eliberare a OVULULUI, proces care are loc INTOTDEAUNA cu 14 zile inainte de ziua in care urmeaza sa porneasca menstruatia, + cele 5 zile de intarziere, rezulta ca testul de sarcina a fost efectuat in a 19-a zi de dupa OVULATIE. Binenteles ca acest calcul este corect numai in cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT fiindca numai atunci se poate anticipa si stabili cu destula precizie data la care va porni urmatoarea sangerare menstruala.
Fiindca rezultatul VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99% se obtine in cazul in care testul de sarcina pe baza URINEI este efectuat dupa ce au trecut 21 de zile de la data OVULATIEI (sau a ultimului act sexual neprotejat intretinut, in timpul caruia a existat posibilitatea sa ajunga sperma in vagin).
Reiese ca cel putin teoretic testul de sarcina a fost efectuat cu 2 zile mai devreme decat este indicatsi din acest motiv testarea trebuie repetata dupa trecerea a 4-5 zile.
3.) Urmatoare informatie (afirmatie) este INCORECTA, GRESITA :
,, HCG sau hormonul sarcinii circulă în sângele și urina femeii la un interval de 6-10 zile de la fertilizare, după ce ovulul fertilizat s-a atașat de peretele uterului. ''
Procesul de NIDATIE : adica procesul de implantare a ovulului care a fost fecundat in ziua OVULATIEI in ENDOMETRU, are loc cel mai repede dupa 7 zile si cel mai tarziu dupa 11 zile. De obicei nidatia se produce in a 9-a sau a 10-a zi dupa data ovulatiei.
Ovulul fecundat implantat in endometru are nevoie de alte minim 4 si maxim 7 zile, pentru a reusi sa produca CANTITATEA MINIM DETECTABILA de hormon de sarcina hCG cu un test de sarcina suficient de sensibil. REZULTA ca in realitate si in mod normal chiar si testul de sarcina beta-hCG poate fi efectuat in laboratorul de analize medicale doar din momentul in care au trecut minim 13-14 zile de la data ovulatiei, iar in cazul ciclului neregulat, dupa ce au trecut 13-14 zile de la data ultimului sex neprotejat intretinut.
Multa sanatate!

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Una e testul de sange si alta testul urină.
Eu am vb. de t. urină și te asigur ca peste 98% afla ca sunt gravide in urma acestui test...nu prin sange.
Ceea ce am scris eu despre t. de tip barza reprezinta realitatea si exact asa se face
Nu am stat sa citesc toate bazaconiile tale...
Daca vreau sa ma documentez deschid tratatul de ginecologie!
ps. testul barza e mai ieftin ca cel de laborator

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca nu este cazul de sarcina si testul ar trebui sa fie corect.

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Repeta testul dupa 14 zile

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Poti explica de ce ar ar fi nevoie sa treaca inca 14 zile si nu dupa 9 sau 27 de zile?

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Majoritatea testelor de sarcină funcționează după același principiu: detectează hormonul sarcinii, Gonadotropină Corionică Umană (HCG), din urină. HCG sau hormonul sarcinii circulă în sângele și urina femeii la un interval de 6-10 zile de la fertilizare, după ce ovulul fertilizat s-a atașat de peretele uterului. Testul are de regulă o bandă, care absoarbe urina cu scopul de a identifica prezența sau absența HCG din organism și de a determina cu precizie dacă ești sau nu însărcinată. Un nivel de HCG mai mic de 5mlU/ml determină un test de sarcină negativ, de vreme ce te poți aștepta la un test de sarcină pozitiv, dacă ai un nivel HCG >= 35mlU/ml.
faci testul de sarcină la aproximativ o săptămână după întârzierea ciclului menstrual. Mai ales că, multe femei se confruntă frecvent cu întârzieri determinate de o mulțime de alți factori, precum stresul, alimentația, stilul de viață etc.
În cazul unei analize pentru sarcină, te poți confrunta cu test pozitiv de sarcină, ceea ce înseamnă că hormonii HCG se află în urină, în timp ce un test negativ poate să aibă două explicații: lipsa hormonilor HCG din urină, ceea ce îți spune că nu eşti însărcinată, sau pur şi simplu faptul că ai făcut testul prea devreme sau nu l-ai realizat corect.
După 7-14 zile de la întârzierea m. e ok... Daca după 7 zile a ieșit pozitiv clar e pozitiv
Daca dupa 7 zile a ieșit negativ indicat e sa l mai repeți dupa 7=>14 zile.
Normal ca poti sa faci testul și după 27 de zile Dar e in interesul tau sa afli rezultat corect cât mai curând.
Avort poti face in primele sapt...și cu cât sarcina e mai avansată cu atât avortul e mai dureros.
Daca vrei sa păstrezi copilul indicat e sa începi tratamentul din prima luna.