| anonim_4396 a întrebat:

Am făcut un avort medicamentos prin luna ianuarie. Luna trecută mi-a venit menstruatia in 24, ca sa se poata elimina sarcina, si m-a ținut până în 31. Luna asta trebuia să îmi vina in 22, după calculele calendarului. Credeti ca ar putea fi o dereglare din cauza ca luna trecuta a venit o cantitate foarte mare de ciclu? Țin să menționez că am avut relații sexuale neprotejate dar nu a ejaculat înăuntru. O scotea afara înainte cu 20 de secunde. Se poate sa ramai însărcinată de la lichidul preejaculator chiar dacă nu a ejaculat înăuntru?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin modul subiectivist in care este formulata intrebarea ta si de asemenea datorita faptului ca lipsesc cu desavarsire informatiile certe si exacte privind caracteristicile ciclului menstrual ( tipul, lungimea) si data la care a fost efectuat avortul, ai prezentat o simpla descriere pe baza careia NU se poate formula si oferi un raspuns obiectiv si corect. Bineinteles ca in situatia actuala este posibil sa fi vorba doar de o dereglare a activitatii hormonale, motiv pentru care deocamdata inca nu porneste menstruatia. Iar in privinta temerii tale referitoare la posibilitatea de a se putea forma o sarcina prin simpla patrundere a lichidului prejaculator in vagin si formarea sarcinii numai/doar prin intermediul acelui lichid, te poti linisti complet fiindca este absolut sigur ca NU are in continutul sau spermatozoizi, in situatia in care in mod sigur NU a avut loc o ejaculare de sperma cu 3-4 ore inainte de actul sexual amintit. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti sa ramai insarcinata.
Dupa un avort, ciclul este dezechilibrat si nimeni nu poate aestima cand va veni urmatorul si nici cand vei avea ovulatia.
Folositi prezrevativul ala, ca nu muca, nu doar, nu va manaca si nu costa decat 2 lei.

| Andreeush a răspuns:

La un medic ai fost?
Ar trebui să îți faci niște analize de laborator.
Un avort medicamentos nu e ca și cum ai da jos o bluză.

| Teo29 a răspuns:

In opinia mea, protejeaza-te! Riscul exista la oricine, dar mai ales la tine ca ai ciclul menstrual dereglat.

Consulta si un medic pentru o opinie medicala.

Dar... dupa un avort inca te mai risti? sad