| Florentinaaaaaaaaaaa a întrebat:

Buna dimineața. Ieri trebuia să-mi vina menstruația normal. Tin sa Menționez ca ea imi vine cu 6 zile mai devreme decât luna anterioară. Dar nu a venit, astept sa vad astăzi daca o să-mi vina. Am avut contact sexual neprotejat pe 1 Ianuarie, ovulatia trebuia sa fie pe 6 daca imi venea ieri menstra. Nu a ejaculat înăuntru, imi e frica de lichidul preejaculator sa nu fi ajung in vagin.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cu fiecarei zi de intarziere a inceperii menstruatiei se muta/deplaseaza si data de producere a ovulatiei, astfel ca menstruatia se poate porni in cursul acestei zile, doar in cazul in care OVULUL a fost eliberat din folicul in ziua de 7 ianuarie. Daca ovulul a fost eliberat in data de 8 ianuarie, atunci menstruatia se va porni maine sau poimaine. Cu fiecare zi de asa zisa "intarziere" a menstruatiei scade proportional si posibilitatea ca in urma sexului intretinut in data de 1 ianuarie sa se fi putut forma/naste o sarcina, mai ales ca sexul a fost intretinut in ziua a 6-a a ciclului menstrual si nici sperma nu a ajuns in vagin. Posibilitatea de a se fi putut forma/naste o sarcina scade pe zi ce trece. Multa sanatate!

| Florentinaaaaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Dar daca nu începe menstruația, deși am avut simptomele?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Florentinaaaaaaaaaaa):

Probabil este/poate fi vorba de niste dereglari hormonale momentane, a caror provenienta este imposibil de stabilit fara efectuarea unor analize endocrinologice. Sanatate!

| Florentinaaaaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Nu e vorba de o sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Florentinaaaaaaaaaaa):

Nu se poate exclude in totalitate posibilitatea de a se fi format si sa exista o sarcina, dar probabilitate de a exista o sarcina pe baza celor petrecute si a situatiei reale existente in acel moment indica faptul ca cel putin teoretic probabilitarea ar fi extrem de mica spre imposibila. Daca nu incepe menstruatia, atunci doar o analiza de sange te poate lamuri precis fara nicio urma de dubii.

5 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Deseori, odată cu întârzierea menstruaţiei se manifestă următoarele simptome:

Eliminări vaginale cu sânge sau de culoare roz
Dureri abdominale cu o senzaţie de tragere
Dureri surde în regiunea lombară
Dureri, tensiune şi sensibilitate sporită a sânilor
De cele mai dese ori, aceste simptome înseamnă că menstruaţia este pe cale să înceapă, şi că ar trebui să aşteptaţi încă un pic.

Mai puţin frecvent, aceste simptome pot însemna că sunteţi gravidă.
ntervalul normal dintre două menstruaţii (ciclul menstrual) poate fi de 21 – 45 zile.

În mod normal, la fiecare femeie se stabileşte lungimea proprie a ciclului menstrual, care se menţine de-a lungul perioadei de vârstă fertilă (aproximativ, de la 18 până la 40 de ani). Cu toate acestea, chiar şi la femeile sănătoase, menstruaţia nu trebuie întotdeauna să vină în acelaşi timp.

Dacă observi că ciclul întârzie cu 1-2-3 zile sau că acesta s-a început cu câteva zile înainte de termen, nu iti griji, deoarece acest lucru este normal, draga mea.