| Marinela156 a întrebat:

Buna, am folosit pilula de a doua zi si dupa 12 zile de la contact am avut sangerari, este posibil sa fiu însărcinată?!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarile slabe cantitativ formate din sange rosu diferit de cel menstrual si care au un flux de eliminare incomparabil mai mic decat cele care se produc la menstruatie, se produc/apar de obicei dupa trecerea a 4- 7 zile de la administrarea pastilei contraceptive. Sangerarile respective reprezinta de fapt o reactie adversa/de aparare a organismului fara de hormonii sintetici ajunsi in organism, dar asa cum am amintit deja, se produc pana in 7 zile si nu dupa trecerea a 12 zile asa cum ai precizat in intrebarea ta. Fiindca ai anumite dubii in asemenea situatii se impune efectuarea unui test de sarcina, insa numai dupa trecerea a 21 de zile de la data la care a fost intretinut sexul cu probleme fiindca doar in acest caz rezultatul testului de sarcina poate fi considerat 100% valid/valabil. Succes!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ai cum sa fi gravida

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pastila contraceptiva denumita si pastila de a 2-a zi, este administrata corect si cu cat mai repede posibil, mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului) eficienta pasilei Escapelle este de aproximativ 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de cat de rapid a fost folosita/administrata si medicul ginecolog indica folosirea contraceptivului in situatia in care contactul sexual s-a terminat in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de timpul ca numar de ore trecute intre sexul cu probleme si folosirea pastilei :
- intre 0 - 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 de ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 de ore - are o eficacitate de 58%
In cazul in care nu este posibila administrarea pastilei Escapelle in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei contraceptive de a 5-a zi denumita EllaOne insa aceasta se elibereaza (sau asa ar fi normal) doar pe baza unei retete medicale cu parafa si stampila medicului ginecolog care l-a emis. Daca pastila a fost folosita cu folos si in termen optim, sangerrea aparuta cel mai probabil reprezinta pornirea menstruatiei, proces ce exclude posibilitatea de a exista o sarcina instalata. Multa sanatate!

| Marinela156 explică (pentru corbulalbrosu):

Acele sangerari s-au terminat dupa 4 zile, erau exact ca menstruația, s-ar putea sa fie dereglarile de la pastilă?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marinela156):

Sangerarile slabe cantitativ formate din sange rosu diferit de cel menstrual si care au un flux de eliminare incomparabil mai mic decat cele care se produc la menstruatie, se produc/apar de obicei dupa trecerea a 4- 7 zile de la administrarea pastilei contraceptive. Sangerarile respective reprezinta de fapt o reactie adversa/de aparare a organismului fara de hormonii sintetici ajunsi in organism, dar asa cum am amintit deja, se produc pana in 7 zile si nu dupa trecerea a 12 zile asa cum ai precizat in intrebarea ta. Fiindca ai anumite dubii in asemenea situatii se impune efectuarea unui test de sarcina, insa numai dupa trecerea a 21 de zile de la data la care a fost intretinut sexul cu probleme fiindca doar in acest caz rezultatul testului de sarcina poate fi considerat 100% valid/valabil. Succes!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibi sa fii gravida daca ai luat pastila de a doua zi.

| sweetangels a răspuns:

Nu are cum!

Răspuns utilizator avertizat