| Andreea278 a întrebat:

Acum 3 saptamani am avut contact sexual protejat dar prezervativul s-a rupt.Dupa o ora am luat pilula de a doua zi Escapelle. Dupa o saptamana imi venise menstruatia regulat si totul a fost bine, pilula nu a avut efecte adverse.Acum au aparut niste sangerari in cantitati foarte mici.Sunt la ovulatie dar niciodata nu am mai avut sangerari.Este posibil sa fiu insarcinata? Sau de ce am aceste sangerari?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care pastila contraceptiva Escapelle a fost folosita cu circa 7 zile inainte de data la care urma sa inceapa menstruatia conform calculelor si in functie de lungimea normala a ciclului menstrual probabil REGULAT, efectele negative incep sa se manifeste cu adevarat doar incepand din acest moment. Poti fi absolut sigura si convinsa ca efectele adverse negative si foarte grave ale acelei pastile blestemate si nenorocite care a fost folosita complet INUTIL si in mod IRESPONSABIL fiindca in acel moment ai fost in perioada 100% NEFERTILA a ciclului menstrual si formarea unei sarcini era absolut IMPOSIBILA. Numeni nu va putea in urmatoarele luni sa-ti eplice motivul sangerarilor pornite din senin, si nici menstruatiile atipice sau produse la intervale de timp foarte scurte sau...foarte lungi. Roaga-te sa nu ajungi in situatia userului Mihaela13333 care in urma folosirii cica "preventive" a aceste pastile nenorocite si blestemate Escapelle, se confrunta de 5 luni cu situatii dintre cele mai neplacute. Probabil ca cele mai mari probleme iti vor fi provocate de "durerile de cap" ce vor urma. Sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari! Tocmai ti-ai bagat inutil in corp, o bomba hormonala, care iti va da sanatatea peste cap timp de 1 an!
Spun inutila, pentru ca este practic imposibil sa ramai insarcinata cu 1 saptamana inainte sa iti vina menstra, fiine in plina perioada NEfertila, dar tu totuis ai luat pastila de a doua zi.
daca te-ai ii interesta macar s avezi cand se ia pastila si care sunt efectele ei secundare, ai fii inteles ca nu trebuie luata, ca nu erai in pericol, dara cum va trebuii sa suferi 1 an, pana iesi toate toxiele din corpul tau.

| mihai69 a răspuns:

„pilula nu a avut efecte adverse"
====
Asta crezi tu. Iată că tocmai au început.

| Andreea278 explică (pentru mihai69):

Dupa o saptamana[...] pilula nu a avut efecte adverse.

| mihai69 a răspuns (pentru Andreea278):

Tocmai ți-am spus, și eu, iar colegul a venit să întărească aceste spuse - efectele adverse abia acum încep și vor mai dura o vreme.
Acesta este de altfel unul dintre motivele pentru care e strict interzisă folosirea acestei otrăvi mai repede de 6 luni.