| Mimi6536739 a întrebat:

Luni am avut un contact sexual neprotejat, iar dupa cateva ore am luat pilula de a doua zi. Dupa 12 ore am luat si cea de a doua pilula si in maxim 24 de ore am avut alt contact sexual neprotejat in care prietenul meu nu a ejaculat in mine. Este posibil sa raman insarcinata sau pilula si a facut inca efectul? Help

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai luat pastila de a doua zi, erai in perioada fertila?
Cat priveste pastila aia, nu-i 100% eficienta la toata lumea, dar vezi tu daca nu-ti mai vine ciclul peste 1 luna sau doua, atunci stii sigur daca esti ori nu insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea pastilei contraceptive Postinor2 doar cu scopul de preventie, asa aiurea dupa cum va taie capul vostru prost sau la indemnul unor cunostinte/prieteni, ageamii imbecili, reprezinta o crasa IRESPONSABILITATE. In urma introducerii inutile/fara rost a unor hormoni sintetici in organism, poti sa te astepti la dereglari hormonale majore care in mod absolut sigur iti vor deregla ciclul menstrual si este posibil ca menstruatia sa fie amanata o perioada de timp imposibil de apreciat sau precizat. De asemenea este confirmat faptul ca eficienta maxima a pastilelor este in jur de85%, deci si din acest punct de vedere ar trebui sa ai toate motivele sa fii speriata si nelinistita. Insa in mod absolut sigur ai reusit ca printr-un gest necugetat sa-ti bati joc de sanatatea ta. Multa sanatate! fiindca sigur vei avea nevoie de asa ceva.

| kandaraki a răspuns:

Ce fain suna, sex - pastila- sex - pastila- sex - pastila.
e faina treaba, ce va zice organismul tau?

| Goddess23 a răspuns:

Buna,pilula functioneaza doar pentru un singur contact sexual neprotejat. Dar daca a doua oara nu a ejaculat in vagin e putin probabil sa fi ramas insarcinata mai ales daca nu erai nici in perioasa fertila. Grija mare la utilizarea pastilei de urgenta, iti da peste cap tot ciclul menstrual si iti provoaca numeroase probleme hormonale. Nu se foloseste mai mult de 2-3 ori pe an.

| Moon1997 a răspuns:

Asta depinde acum de norocul tau... nu poate sa stie nimeni asta. sper sa nu fie asa mult succes

| Alexxxaa1010 a răspuns:

De ce ai contacte sexuale neprotejate daca nu-ti doresti copii?
De ce nu folosesti anticonceptionale daca ai un partenter stabil si exclutdeti prezervativele?
Fa sex cu CAP! E mai important sa fii sanatoasa si sa n-ai surprize neplacute, decat o ora de sex si un regret de-o viata!