| Ionutz932018 a întrebat:

Buna,

Am fost diagnosticat cu negi genitali (provocati de virusul HPV), astazi am fost la dermatolog si ia taiat cu bisturiul electric. Va rog sa ma ajutati cum am putut sa primesc asa ceva. Am vazut ca mama are niste negi in jurul gatului si sub brati, asta inseamna ca si ea este purtatoare de virusul HPV? daca da, am putut cumva sa iau de la ea si mi-a provocat problema? posibil ca am folosit si acelasi prosop dupa baie. Va rog sa ma ajutati, am o relatie stabila de 2 ani, si nu am facut sex cu altcineva, partenera mea nu are simptome in momentul de fata, o sa mearga la ginecolog sa faca un test sigur. Astept raspuns. Multumesc

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Negii sunt de foarte multe feluri! Cei genitali sunt luati prin sex, de la persoana cu care ai facut sex, nu de la mama ta.
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/negii-verucile

| corbulalbrosu a răspuns:

--,,HPV este prescurtarea de la Human Papiloma Virus şi este un virus extrem de contagios, infecţia cu acesta fiind frecvent întâlnită.
-- Statisticile medicale au demonstrat că până la 80% din persoanele active sexual dobândesc acest virus, la un moment dat în decursul vieţii.
-- Important de reţinut este că aproximativ 60% dintre purtătorii virusului nu prezintă simptome.
-- Virusul se transmite şi în alt mod decât pe cale sexuală, ca de exemplu prin mâini infectate, lenjerie, prosoape, transmitere de la mamă la făt în momentul naşterii, purtarea hainelor persoanelor infectate sau chiar din piscină.
-- MARE ATENŢIE! Virusul nu se transmite doar printr-un act sexual propriu-zis, ci este suficient ca partenerii să intre în contact cu zona genitală, penetrarea nefiind o condiţie obligatorie a transmiterii HPV. Nici prezervativul nu protejează zonele expuse, pentru că există porţiuni neacoperite de piele din zona genitală care vin în contact direct.""
https://www.csid.ro/......e-11643530
Multa sanatate!