| sweety_1169 a întrebat:

Mi-au aparut niste bubite in zona genitala, am fost azi la ginecolog si a zis ca s-ar putea sa am condiloame(am citit pe net si cica sunt negi genitali) si m-a trimis la un dermatolog. Nu am avut relatii decat cu prietenul meu, iar el spune ca nu are bubite, de unde au putut aparea? ( nu e vb de lipsa de igiena, fac dus in fiecare zi chiar si de 2 ori cateodata)

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai adesea la barbati infectia cu HPV (virusul care provoaca condiloamele si cancerul de col uterin) este inaparenta. Adica barbatul nu are absolut nici o leziune, dar transmite boala [rin sex neprotejat. De aceea, orice cuplu normal isi face cateva analize inainte de a face sex neprotejat, analize printre care este si HPV. Fiindca barbatul poate sa fie purtator sanatos toata viata si sa n-aiba habar ca are boala. Dar la femeie, acest virus este implicat in practic toate cancerele de col uterin.
Probabil, partnerul tau este infectat si nu stie. Voi fie nu v-ati facut analizele necesare, fie le-ati facut la un laborator prost si nu au fost corecte.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergeți împreună și investigați-vă amănunțit, nu este de glumit cu un astfel de diagnostic.
Partenerul tău este purtătorul sănătos iar tu purtător bolnav!
Sănătate.
Pa, pa.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Condilomatoza genitala a fost descrisa inca din antichitate si reprezinta una dintre cele mai raspanadite Infectii cu Transmitere Sexuala.Este o infectie virala adica produsa de un virus iar virusul incriminat este numit Papilloma - Human Papillloma Virus sau, pe scurt, HPV.Principala cale de transmitere a infectiei cu virusul Human Papilloma este contactul sexual neprotejat - vaginal, anal sau oral. Sper sa nu te dezamagesc dar sa stii ca se poate transmite si prin simplul contact al pielii din zona pubiana. Asa ca atentie la "petting" si la ideea ca "daca nu o facem pe bune nu are ce sa se intample". Nu numai penetrarea este riscanta ci si, daca ati fost dezbracati, simpla frecare a zonelor afectate, de alte zone.
O alta cauza poate fi probarea lenjeriei sau a vreunui costum de baie in comun. Tu, sau prietenul tau.

pa, pa.

| lyrics a răspuns:

Mai bine va faceti amandoi un set de analize.
daca si el are virusul, at ii dovedesti ca de la el ai luat.
si urmati tratament prescris de doctor

| foxi a răspuns:

Din lipsa unei igiene severe, sau eroare de diagnostic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu-i spuneti ca partenerul cu siguranta a mai avut o alta relatie cu o alta(sau chiar tu) si o protejati? Lasa-l sau du-l la un control, sigur nu va merge dar te vei cu el ca ia pastile..."de cap"! laughing Bafta!