| Podgorici_Svetlana_1989 a întrebat:

O intrebare urgenta am si eu! Exista vreun tratament sau un mod de a diagnostica virusul hpv si la nivelul cavitatii bucale? De curand doctorul meu ginecolog m-a diagnosticat cu hpv56 in urma unui test. Din cate am inteles este unul din cele cu un risc oncologic foarte crescut. AStept un raspuns, urgent va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte dificil de diagnosticat. daca ai facut sex oral cu un partenr cu care ai facut si sex vaginal neprotejat, atunci e intelept sa consideri ca ai infectia si la acest nivel. Mergi la un ORL-ist, poate sa-ti faca un raclaj daca ai niste zone suspecte. daca nu, nu poti sti, trebuie doar sa ramai in supraveghere c si cum ai fi infectata si la acest nivel.

| ElenaSA a răspuns:

Stiu ca poti sa faci tratament, dar nu se vindeca organismul.Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la ORL.

Răspuns utilizator avertizat
| Andreyutza141999 a răspuns:

Ar fi indicat sa ceri parerea unui specialist nu sa cauti raspunsuri de la niste necunoscuti pe internet.Asta a fost doar parerea mea.