| anonim_4396 a întrebat:

am fost pe ciclu pana pe data de 29 februarie...pe data de 8 martie am facut sex de doua ori cu o pauza de 5 minute, prima oara cu prezervativ si a doua oara tot asa numai ca dupa ce l-a scos a realizat k prezervativul era rupt si nu am luat nici o pastila. exista un risc mare sa fii ramas? nu exista nici o sansa sa nu fii ramas? multumesc

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

ATENTIE! INTOTDEAUNA EXISTA SANSA SA RAMAI! NATURA E PARSHIVA< SI VREA CAT MAI MULTI PUI! DECE NU VA INFORMATI CORESPUNZATOR? INAINTE! FACETI NUMAI CU PREZERVATIVE DE CALITATE, SI RESPECTATI IGIENA LA MAXIM! MANUALA SI LOCALA! SANATATE!, SI NU MAI RECIDIVA! VEZI SI RASPUNSUL CELALALT, DESPRE RISCUL AVORTULUI!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand in ce an s-a intamplat asta? Ca anul asta februarie a avut doar 28 de zile. Oricum conteaza care a fost prima zi de sangerare, nu ultima. Presupunand ca prima zi de menstruatie a fost 24 februarie, atunci 8 martie e ziua a 13 a ciclului, una dintre cele mai fertile. Riscul sa fi ramas gravida e foarte mare, practic ar trebui sa-ti pui intrebari ce nu-i in regula daca n-ai ramas. Poate ai avut noroc de un ciclu anovulator (cam 1-2 dintr-o suta in mod normal) si atunci nu esti insarcinata. Vei sti sigur cam la 21-25 de zile de la contactul sexual incriminat. Testul de sarcina s-ar putea pozitiva si peste 10-15 zile, dar daca e negativ, trebuie sa-l repeti cam la o saptamana de intarziere a menstruatiei.

Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, ati "scapat" continutul chiar in perioada mai periculoasa.
Nu este sigur ca ramai gravida, mai ales daca ciclul urmator iti vine la termen.
Peste 2-3 saptamani fa-ti si un test de sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu in totdeauna calendarul lucreaza asa ca nu pot sa-ti spun ceva sigur, dar de un lucru sunt sigura si anume ca nu este necesar sa ramai insarcinata daca nu esti protejata.