| Mick a întrebat:

Am inceput pentru prima data sa folosesc anticonceptionale(yasmin) si eram in saptamana a doua si de obicei le luam la ora 21-22, si am uitat sa le iau vineri si sambata si le am luat pe amandoua duminica la ora 14 si am luat si duminica seara la ora obisnuita. Mentionez ca am avut contact sexual duminica seara. Exista vreun risc sa raman insarcinata? Va multumesc, nu vreau sa fiu luata la misto, am cerut doar ajutor.

9 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

Da ii risc si daca uiti de ea odata, incearca sa cauti alte metode sa nu ramai însărcinată daca asta nu funcționează pentru tine. Iti doresc tot binele, dar daca ai noroc si nu esti ar trebui sa nu mai uiti nici macar o zi daca nu iti doresti o sarcina. Sper ca te-am ajutat, Xx.

| Mick explică (pentru Clarity):

Am fost plecată la țară, si am plecat foarte repede. De asta le am uitat

| Violleta2022 a răspuns:

Cine ti-a spus sa iei 2 pastile odata?
Da, exista risc de sarcina, odata ce ai uitat sa iei pastila 2 zile, fiind probabil taman in perioada fertila!
Anticonceptionalele se iau preventiv inainte, avand o doza diferita de hormini care suprima ovulatia, din zilele 13-14. Cum ai lipsit taman acele 2 pastile, ai sanse mari sa fii insarcinata.

| Mick explică (pentru Violleta2022):

Am citit că dacă am omis pilule în săptămâna a 2-a, nu este necesară protecție suplimentară. Așa scria și pe prospect

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mick):

Tocmai, ca, omitatnd pastilel din saptamana a doua cand este perioada ta fertila, esti predispusa cel mai mult sa ramai insarcinata.
Ti-a raspuns un medic mai sus, si vad ca tot ignori ceea ce tis e spune!
Medicul specialist este corbulalbrosu si ti-a scris fffff clar:
"în 2 Octombrie | corbulalbrosu a răspuns:
Fiindca a existat o pauza de peste 60 de ore in administrarea pastilelor AC, practic a disparut protectia instalata pana in acel moment. Chiar daca Duminica ti-ai administrat cele 2 pastile pe care le-ai uitat sa le folosesti + si a 3-a pastila AC care ar fi urmat intr-o situatie normala, protectia contraceptiva nu exista astfel ca in cazul in care la terminarea sexului sperma a fost ejaculata in vagin posibilitatea de a se forma o sarcina este foarte ridicata fiindca probabilitatea de a se produce ovulatia in acele zile 3-4 zile este foarte mare. In mod normal in astfel de situatii trebuie in mod obligatoriu sa fie folosita o metoda de protectie suplimentara in urmatoarele 7 zile. Multa sanatate!"

Deci, cum erai in perioada fertila, si ai uitat de cele 2 pastile, mai aveai nevoei de protectie suplimentara ca sa nu risti o sarcina! Pentru ca ai uitat taman cele mai importante pastile, care practic contin substanta care distrugea ovulatia.

ma rog...vezi tu peste 3 saptamani daca esti sau nu gravida.
Ai o sansa de 1% sa nu fii!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca a existat o pauza de peste 60 de ore in administrarea pastilelor AC, practic a disparut protectia instalata pana in acel moment. Chiar daca Duminica ti-ai administrat cele 2 pastile pe care le-ai uitat sa le folosesti + si a 3-a pastila AC care ar fi urmat intr-o situatie normala, protectia contraceptiva nu exista astfel ca in cazul in care la terminarea sexului sperma a fost ejaculata in vagin posibilitatea de a se forma o sarcina este foarte ridicata fiindca probabilitatea de a se produce ovulatia in acele zile 3-4 zile este foarte mare. In mod normal in astfel de situatii trebuie in mod obligatoriu sa fie folosita o metoda de protectie suplimentara in urmatoarele 7 zile. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Da, exista risc. Trebuia luata in 12 ore. Trebuiau 7 zile de extra protectie.

| cyupaku a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, vei fi mamica

Răspuns utilizator avertizat