| anonim_4396 a întrebat:

Am uitat sa iau ultima pastila din blister(joi seara) si am luat o vineri dimineata. Sambata seara am avut contact sexual neprotejat. Exista vreun risc? Incep noul blister in aceeasi zi ca de obicei(vineri)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa iti faci griji...pe viitor sa nu mai uiti...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce AC foloseşti, ca să-ţi pot cita Prospectul...

Oricum, în general, dacă uiţi o tabletă şi o iei în mai PUŢIN de 12 ore, atunci efectul contraceptiv se MENŢINE neschimbat şi NU există risc de sarcină!

Din ce spui tu, înţeleg că NU au trecut mai mult de 12 ore : deci, NU ai de ce să te îngrijorezi!

Începi următoarea folie/blister ca de obicei ( adică vinerea următoare ).

Toate cele bune.

| Oviiyy a răspuns:

Daca nu ai avuit in ziua in care ai uitat sa iei pastila nu ai, daca ai avut sambata si ai luat pastila este ok. incearca sa le iei la timp ca cineva a ramas insarcinata doar ca nu si-a luat o zi pastila.