| gege12321v a întrebat:

Buna, am început să iau pastilele yasmin de 3 zile! Dacă fac sex protejat, are vreun efect negativ pentru eficienta pastilelor? Dar în perioada de 7 zile de pauza se pot întreține relații sexuale neprotejat?

1 răspuns:
| SiA31 a răspuns:

Daca faci sex protejat, eficiența pastilelor nu este influențată.
Numai că anticoncepționalele se iau începând cu prima zi a menstruației, altfel nu își fac efectul.
Din câte știu, într-un pachet sunt 21 de pastile. Adică mai puține cu o aproximativ o săptămână până la următoarea menstruație. Următoarea fâșie de pastile se începe odată cu prima zi a următoarei menstruații.
Recomandarea mea este să nu faci sex neprotejat în prima lună de anticoncepționale. Pentru că nu știi încă ce efecte are asupra organismului tău, e mai bine să mai aștepți o lună, măcar să fii sigură că e ok.
P.S. Că pont. Eu, după 4 luni de anticoncepționale Yasmin, am pus 13 kg laughing))
Și au fost recomandate de medic. Urmărește greutatea în decursul primei luni și celei de-a doua, și dacă sunt multe în plus, sfatul meu e să renunți la ele. Kilogramele acumulate din retenția de apă se dau mai greu jos și, de cele mai multe ori, cu ajutorul pastilelor de eliminare a apei. Și mie, una, mi-a fost rău de la ele.
Baftă!