| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am început să vorbesc cu o fata, după 2 zile ne-am văzut, ideea e că e frumoasa și tine super mult, mi-a spus că are o singura prietena in care are încredere și ca nu se înțelege nici măcar cu părinții, care o batjocoresc și o folosesc.A spus ca niciun băiat nu s-a purtat așa frumos cu ea și acum vrea sa ne vedem in fiecare zi ca sa fie fericita, și vad asta in ochii ei, la cum se uita la mine, își găsește liniștea lângă mine și ma vrea mult, problema e ca ne-am și sărutat de câteva ori, dar..eu parca nu simt ca ma îndrăgostesc de ea.e prea repede? Adică am nevoie de timp ca sa simt și eu ceva? Ne-am grăbit sărutându-ne la a doua întâlnire? Ce sa fac? Fata asta ține enorm la mine o și văd după fapte și vorbe. vreau să o plac dar..parca nu simt nimic

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil esti tare micut de varsta, daca esti incapabil sa intelegi o relatie de prietenie.
Te minunezi si nu stii daca tu tii la ea, dar esti sigur ca ea tine la tine.
Cum poti fi sigur, pe sentimentele altcuiva? Doar ca-ti spune dupa a doua intalnire?
Ma indoiesc ca cineva poate tine "enorm" la tine, doar dupa a doua intalnire si de la un sarut, pentru ca alte fapte, nu cred ca s-au intamplat.
Eu cred ca esti foarte micutd e varsta si foarte naiv, daca continui sa te minunezi de un lucru simplu si natural, unde doi adolescenti se simpatzeaza (plac).
Ia-o incet, ca pana la "tinut enorm" este cale lunga!

| RaulMA a răspuns:

Salutare..Esti intr-o situatie aiurea,eu zic sa ii zici frumos ca vrei sa o iei incet,sa nu va grabiti,zi-i gen,,Eu oricum nu te las,sunt langa tine si voi fi mereu,ai incredere in mine,stiu cum te simti si am bucur ca te fac fericita,o sa o fac si de acum incolo, dar hai sa o luam de jos, sa ridicam incet statutul relatiei noastre, vreau sa te cunosc mai bine, sa iesim, sa facem chestii impreuna,, Sauu..alta varianta.
Da-i o sansa, sarut-o, iesi cu ea mereu, cunoaste-o, etc..Sunt intr-o relatie de 8 luni..la inceput eram ca tine, o consideram frumoasa, si de treaba.dar nu o iubeam.dar am ramas asa si am inceput sa ma indragostesc de ea si acum regret ca nu am iubit-o din prima, sunt foarte fericit langa ea si nu as lasa-o pentru nimic in lume..Fi puternic si daca vezi ca fata aia e fericita langa tine,da-i o sansa, e trecuta prin multe, din moment ce ai sarutat-o, ceva sentimente tot ai, ca daca o considerai urata, nu te apropeai de ea. iti zic eu ca asa e.Da-i o sansa..Are potential relatia asta..Si daca e asa fericita dupa cum ai zis, va fi loiala.Te va iubi..va fi langa tine, nu da cu piciorul..ca poate o pierzi..Si dupa o sa regreti..Mai multe putem discuta in privat sau pe Facebook, sa te gandesti bine ce vrei sa faci, salutare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubirea care se naște în timp, moare în timp. Nu trebuie să te îndrăgostești pentru a simți, ci trebuie să simți pentru a te îndrăgosti. Ai observat că nu simți pentru ea, acea chimie, conexiune emoțională, scânteie, compatibilitate mentală, atracție fizică, sentimente intense și profunde.

Ea este vulnerabilă emoțional din cauza problemelor pe care le are cu părinții ei și confundă comportamentul corespunzător cerințelor și nevoilor ei, pe care îl l-ai cu ea, cu faptul că s-a îndrăgostit de tine. Are nevoie de cineva căruia să i se confeseze, și care să-i ofere straturi, soluții, atenție și afecțiune. Pentru ea, ești un refugiu, găsește în tine ceea ce are ea nevoie în această perioadă a vieții ei, dar asta nu înseamnă iubire. Poate că, această fată îndeplinește cerințele pe care mintea ta le cere de la o viitoare iubită, dar se pare că nu este fata care să-ți facă inima să bată mai tare decât de obicei.

Poți continua să o ajuți, și să speri că, la moment dat vei simți pentru ea ceva magic, alegând un compromis în care crezi că, această fată îți poate oferi stabilitate emoțională și loialitate, dar asta nu înseamnă iubire, ci doar vei începe să 'iubești' momentele frumoase alături de ea, cuvintele pe care ți le spune, ceea ce face pentru tine, și multe altele, dar toate astea nu te vor face să simți, ci DOAR te vei atașa emoțional de ea și de tot ce ți-a oferit ea.

| Adry05 a răspuns:

Haha, e exact situatia pe care am povestit-o de atatea ori, oamenii simt nevoia sa cucereasca si cand vad ca prada le e la picioare isi pierd imediat interesu, asa se intampla si la tine, ti-ai fi dorit in sinea ta sa umbli mai mult dupa ea, sa simti ca trebuie s-o cuceresti, sa te bucuri cand vezi ca in final e a ta, ea a in schimb s-a indragostit imediat si tie ti s-a spulberat dorinta asta.
Nu stiu ce sa-ti zic sa faci, ai putea incerca sa ramai langa ea, poate vor reusi sa apara sentimente pana la urma desi daca nu sunt de la inceput, slabe sanse sa fie, acum ar trebui sa fii super fericit, cu inima-n gat de fericire si emotii ca va merge, daca tu deja esti ceva gen `meh` in ce priveste relatia, dupa ceva timp cand deja o sa te obisnuiesti cu ea si n-o sa ti se mai para asa wow va fi si mai nasol. Tu poti incerca, dar e pacat sa-i dai fetei sperante aiurea daca simti ca nu te poti implica emotional.