| SunshineSunrise a întrebat:

Am și eu sa va povestesc niște intamplari care sunt cam lungute. Sper sa puteți sa le citiți.
Cred ca ati citit din întrebările anterioare ca eu am un iubit (cei care probabil mi-ați mai răspuns la intrebari)
Niciodată nu am menționat și ce lucruri se întâmplă în relația asta. Ok, sa încep zic.
În primul rand, l-am cunoscut din întâmplare la o întâlnire de grup unde un bun prieten de al meu a venit cu el la mine la foișor unde îmi dau întâlnire cu grupuletul. Eu îl cunosc de câțiva ani și mi-a plăcut enorm de el și auzeam chestii prin liceu cum ca vrea numărul meu ca uite cum se uita la tine dar am ignorat am zis ca nu e asa.
Se pune el lângă mine și îmi zice "Ce faci? De când nu te-am mai vazut" eu nevorbind vreodată cu el, a fost asa o atingere sufleteasca m-am simțit bine și după am început sa vorbim, ne-am cerut la sfârșit Facebook și după WhatsApp și aia a fost eram chiar fericita și ma gândeam ca merge o relație.
Am început sa vorbim. Vorbim noi ce vorbim și după ne combinam dar nu a fost cum probabil e la orice relație "hai sa fim impreuna" nu.
Am început sa ne vorbim din ce în ce mai frumos si sa fim mai apropiați. După ne-am dat o întâlnire și ne-am văzut unde părea mai caterinca nu asa siropos ca pe internet. Prima oara am crezut ca e genul ala care pe internet e romantic și în realitate ii e rușine și o da pe caterinca dar nu.
Am vorbit ce relații am avut noi și cat de proaste au fost, mi-a zis ca a fost super îndrăgostit în liceu de mine și ca pe oricine întreba de numărul meu și la ce ora ies de la liceu nu il ajuta nimeni. Ok.
După puțin timp s-a apropiat de mine și m-a sărutat. Am zis clar, suntem împreună.
Acum avem 6 luni împreună și simt ca e o relație pe care nu am avut-o pana acum, unde chiar sunt sentimente, ne facem cadouri în fiecare luna, cadouri de cuplu speciale. Problema e de fiecare data când ma cert cu el si nu ii raspund i se face rău și vomita și nu îmi explic, adică ce poate sa aibă? O problema de sănătate?
M-am enervat odată maxim ca a făcut o prostie destul de mare și i-am zis sa punem capăt relației măcar o perioada sa ma gândesc dacă mai funcționează și el era atunci la niște prieteni și a stat 3 ore cu capul pe masa și când veneau sa îl întrebe ceva avea față umeda și lacrimi scurse pe gat.
Ne-am certat odată am stat 3 zile asa și nu a mâncat și mi-a dat fratisu mesaj ca ce s-a întâmplat ca și mama lor îl tachinează ca slăbește pentru mine ca e îndrăgostit și el cică s-a ridicat la nervi și a zis "da, sunt orbit de dragoste, vreau sa dispar". Nu înțeleg de ce reacționează asa? După intr-o zi ne-am văzut sa scapam odata de toate conflictele astea ca din cauza problemelor lui noi ne-am certat pentru ca ma "impingea" de multe ori când voiam sa îl țin în brate și când ii ziceam ca totul o sa fie bine el a zis "nu are cum, nu o sa fie dacă mai zici asta nu mai ai vorba de la mine" adică ce sa fac? sa gândesc negativ? nu pot fi pesimista ca el. Eu știu ce probleme are dar nu vreau sa le menționez aici ca nu ar conta.
Asa, deci, eu nu am ce sa ii fac ca ori de cate ori încerc sa îl ajut zice ca îl enervează ca știe ca nu o sa se întâmple deși nu e asa și nu știu ce sa fac. Îmi zice ca din cauza mea s-a amplificat asta ca încerc sa ii bag toate gândurile mele pozitive în cap și ca îl distrug. Asta e motivul pentru care am vrut a îl las de multe ori sa îl las ca nu știu ce sa comunic cu el dacă nimic nu ii convine, eu nu pot sa ii zic "nu mai e nici o solutie, asta e" ca pun pariu ca după zice ca de ce nu gândesc bine si ca nu îmi pasa. După chestiile astea i-am zis pe fata ca e mai bine sa încheiem relatia și asta e punctul sensibil își revine din senin ma ia în brate, plânge rău și îmi zice "știi ca te iubesc, știi ca orice zic nu e adevarat si e de la starea mea, nu îmi face asta e prima oara când ma îndrăgostesc".
Eu una chiar nu știu ce sa fac, dacă îl las suferă și el mai e și cum e și sufăr și eu, chiar nu e o cale dar când încerc sa îl ajut ma enervează ca el zice ca mai rău ii fac din cauza pierderii de speranța pe care o are la problema lui și ma determina sa îl las și când încerc sa o fac e mai nasol.
Cum ziceți sa procedez aici? Ce sa fac? Se merita sa continui? Credeți ca ma iubește? Toți prietenii lui imi zic "nu știu ce i-ai făcut dar adu-l la normal, nu e normal un băiat cu c***e sa fie atât de îndrăgostit și prost".
Ce sa fac? Sa continui relația? Avem deja bani strânși pentru casa nu cred ca e o simpla relație. Voi după ce ați citit ce ziceți sa fac?
Funda, nu răspundeți la bătaie de joc. Va rog!

Răspuns Câştigător
| Xaya a răspuns:

Eu una nu l-as lasa. Am o prietena care a intrat in depresie din cauza iubitului sau. In clasa a 7 a era impreuna cu el se vedeau fiindca el era a 8 a si stateau in aceeasi scoala dar acum ca a trecut la liceu s-au distantat s-au despartit si impacat iar acum colega respectiva vrea sa nu mai vorbeasca cu el sa se desparta incet cu cat mai putina suferinta. Avea momente in care pur si simplu o apuca plansul in timpul orelor pentru ca erau certati. Ei se cearta tot timpul din gelozie de frica sa nu placa respectivul si pe altcineva.

Acum un an jumatate am avut si eu un fel de iubit dar cazul asta e diferit fiindca noi nu ne-am certat niciodata doar inainte sa fim impreuna s-a enervat pe mine fiindca l-am lasat 2 ore sa rataceasca prin padure in timp ce restup grupului se ascunsese in copaci (mdea XD) Si ne-am despartit tocmai de frica asta de a nu ne distanta fiindca el a trebuit sa se mute departe si am zis sa nu suferim asa (mentionez ca a fost o decizie de cuplu nu asa...) Si nu stiu sigur cum se simte fiindca stie bine sa isi ascunda suferinta cand vine vorba de mesaje dar si atunci cand ne vedeam des stiam cand s-a certat cu tatal lui (care era cam alcoolic) dar asa nu imi mai dau seama si parea deprediv ultima oara cand l-am vazut.

Eu iti zic sa ti relatia si sa incerci sa ierti cat mai des fiindca baiatul adta te iubeste. Daca nu te-ar iubi nu ar mai plange pentru tine si ar lasa-o balta. Nu lua relatia asta ca pe un singur episod din viata ta gandeste te ca poate e iubirea viatii tale si ca nu il vei mai lasa.

3 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Numai tu poti lua o decizie in sensul asta. Simptomele lui sunt, cel mai probabil, din cauza emotiilor intense pe care le trăiește.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da continua relatie el te iubeste.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Fa ce te face fericita. Nu trage de un lucru care nu duce nicaieri si e aceeasi rutina. Mai bine acum decat mai tarziu. Alegerea iti aprtine! bafta!