| Andandut a întrebat:

Nu-l mai simt aproape de mine, desi zice ca ma iubeste, o zice doar prin vorbe, prin fapte nu face nimic ca sa-mi demonstreze.
Sa va dau niste exemple: nu prea ma mai cauta, trebuie sa-l caut doar eu, nu mai zice ca ii este dor de mine si ca vrea sa ma vada, se enerveaza repede, nu mai are deloc rabdare, nu ma intelege deloc... Cand il intreb de ce nu ma cauta spune sa-l inteleg ca are treaba, dar eu il inteleg, dar i-am zis sa-si aminteasca ca mai are si o relatie. I-am zis ca intr-o relatie sunt doua persoane, nu una singura. Dar el este tot de parerea ca nu-l inteleg. Daca nu are timp pentru o relatie, de ce ma mai tine langa el? Sau poate nu vrea sa-si faca timp pentru aceasta relatie.
Simt ca e total dezinteresat de mine. Cand ii zic lui toate astea, spune ca mi se pare si ca trebuie sa-l inteleg ca are treaba. Practic la mine nu se gandeste deloc, se gandeste doar la el...
Are un serviciu mai solicitant, are afacerea lui proprie, sta mult la serviciu, dar asta nu inseamna ca nu-si poate face timp sa ma sune de cateva ori pe zi, avand in vedere ca nu ne vedem zilnic. Mie imi este dor de el, dar vad ca el nu impartaseste aceleasi sentimente.
Nu stiu ce se intampla, simt ca nu mai insemn nimic pentru el, si ma doare, ma doare enorm de tare. Din cauza comportamentului sau, am ajuns sa am acel sentiment de disperare, de obsesie fata de el, de frica sa nu-l pierd.
Si cel mai tare ma doare faptul ca in trecut, era total opusul fata de cum vi l-am descris acum.
Suntem de 3 ani impreuna, nu pot rupe relatia atat de usor. sad
Ce sa fac, cum sa reactionez in asemenea situatie? Simt cum ma pierd pe mine incet incet...

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ai mare dreptate, relatia nu mai exista decat de fatada si nu o poti salva.

| Alisse a răspuns (pentru neutrino):

Nu sunt de acord pentru ca vorbesc din experienta, se poate salva daca doresc asta ambii. Am fost cu persoana iubita in situatia asta iar acum totul a revenit la normal suntem de aproape 4 ani impreuna.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Poate sunt mai ciudat, dar eu vad situatia de felul urmator (la rece vorbind):

1. A fost o relatie frumoasa pana cand a inceput o afacere. Si usor usor ai inceput sa intrii pe loc secund.

2. Ai semnalizat ca vrei macar sa fii sunata de doua ori pe zi. Si banuiesc ca ai semnalizat de mai multe ori acest lucru.

3. Ai ridicat problema comportamentului si a motivelor pentru care esti nefericita, si cu toate acestea, nu s-a intamplat nimic.

Cand tragi linie la lista aceasta eu inteleg ca dragostea lui pentru tine s-a micsorat si este pe cale sa dispara.

Pentru unii oameni cariera reprezinta o intaietate, pentru altii relatia de dragoste.

Daca si pentru el ar fi prezentat importanta relatia de dragoste dintre voi doi, atunci si-ar fi setat doua alarme la telefon ca sa te sune. Sau daca nu avea chef sa te sune, gasea vreo aplicatie tip whatsapp in care sa iti dea cateva mesaje.

Ceea ce nu s-a intamplat.

Eu personal as incerca sa ma gandesc din ce in ce mai serios la ideea de a il schimba. Este mai simplu sa ai pe cineva langa tine cand ai nevoie, decat cineva care pur si simplu nu te mai baga in seama sau pentru care simti ca nu prea contezi.

Obisnuieste-te cu gandul ca l-ai pierdut. El poate nici nu isi mai bate capul cu asta. Sta cu tine doar pentru ca inca este o chestie sigura, are unde sa intre in pat, etc. Dar cu prima ocazie va zbura.

Acum uita-te un pic la tine. Ai stat 3 ani in aceasta relatie. E cam momentul sa inveti faptul ca ai pierdut timpul acesti trei ani si sa o iei de la capat.

Mai bine acum, decat sa ajungi la aceasta idee dupa 7 ani sau mai mult.

Atata vreme cat inca mai pastrati "aparentele" unei relatii, incepi si tu sa cauti. Ca sa fie tranzitia usoara.

Il iubesti, nu iti vezi viata fara el, etc. Problema este ca iubesti ceva ce nu mai exista. Dragostea dureaza maxim 3 ani daca nu se transforma in alte chestii mai profunde.

Si, in plus, stii cum este, in general cand simti ceva multa vreme, cam asa si este.

Pregateste-te sa rupi relatia si sa fii libera pentru cel care te merita cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l mai cauta tu. Lasa-l pe el sa te caute. Lasa-i spatiu, timp( daca este asa de ocupat sigur va aprecia gestul). Incearca sa gandesti pozitiv, universul tau nu se invarte in jurul lui mai sunt si alti baieti care sa merite atentia, iubirea ta. Fii mai libera in gandire, mai optimista...fii tu!

| Alisse a răspuns:

Poate e intr-o perioada mai incarcata, am mai trait ce traiesti tu acum adica sa ma simt singura in relatie dar poate totul va reveni la normal cum era inainte trebuie sa se strabuiasca el mai mult spune-i in fata ca nu mai puteti continua asa daca el e absent din relatia voastra, nu cred ca vrea sa te piarda dar sunt tot feluri de etape in relatiile de cuplu si se pot rezolva cu intelegere.

| Deanimus a răspuns:

Indiferent cum ti-ai schimba userul si imaginea, te-as recunoaste dintr-o suta prin gandurile ce le expui. Ti-am mai scris, ti-am mai zarit intrebarile ulterioare si o citisem acum si pe aceasta insa de data asta m-am hotarat sa intervin din nou. Tu suferi, iti traiesti drama, si oricine ti-ar spune orice, nu vei lua aminte. Asta esti tu, asa functionezi. Noi o sa-ti scriem aici, tu o sa continui sa te invarti in acelasi cerc in care el nu-ti satisface nevoile emotionale tu decazi din ce in ce mai mult, te simti goala pe dinauntru, incerci din nou sa umplii golul si tot asa dar tot neimplinita ramai. Stii cum e descrisa o relatie toxica? Ca fiind o relatie in care apare dorinta obsesiva de a fi permanent langa prezenta linistitoare a celuilalt si totodata e relatia care iti diminueaza interesul pentru tine si celelalte aspecte ale vietii tale pentru ca te gandesti non stop la partener. El e cel care-ti influenteaza starile si traiesti doar prin el. Din nou iti spun, tu nu il poti accepta pe el, e un zbucium continuu in sufletul tau, te zbati constant sa-l faci sa fie asa cum il doresti tu sau macar ca la inceput cand era totul roz, cum de altfel e-n orice relatie ( la inceput! ). Toate femeile au nevoie de atentie, afectiune si confirmari, asa functionam. Tu, datorita experientelor tale timpurii de viata si implicit a temperamentului, ai o nevoie putin mai mare de atentie si afectiune decat alte femei. El nu iti ofera cantitatea de atentie si afectiune de care tu ai tu nevoie pentru ca nu stie sa faca asta ( da, sunt persoane care nu stiu sa arate afectiune ) sau ti-o ofera asa cum stie el, insa nu e de ajuns si nu e in maniera pe care tu ti-o doresti. Totodata, iti reamintesc si insist sa-ti spun ca nu degeaba ti-am recomandat acele carti. Acum, gandindu-ma mai bine, chiar daca le-ai citi imi permit cu regret sa spun ca singura tot nu vei reusi sa iesi din relatia asta si o vei continua, desi iti consuma toata energia. Sunt femei care continua toata viata asa si nu reusesc sa iasa dintr-o relatie vicioasa. De ce? Habar n-am, si nu stiu ce-ti trebuie. Gandeste-te daca continui asa, sau incerci totusi sa cauti un ajutor. Dar gandeste-te bine!

| Deanimus a răspuns:

Si apropo, nu stiu daca ti-ai facut o introspectie dar pot garanta ca nici tu nu mai esti cea care ai fost la inceput, chiar daca e greu sa realizezi lucrul acesta. Te-a consumat putin cate putin, ai ajuns sa nu faci decat sa te smiorcai, sa te vaicaresti, sa fii bosumflata mereu si sa-i reprosezi in continuu ca nu te suna, ca nu te tine si el in brate, ca el nu vine la tine si mereu te duci tu, ca uite cate faci tu pentru el si el e indiferent si asa mai departe. El te asculta o data, de doua ori, incearca sa faca cum vrei tu ( pentru 2-3 zile) dupa care revine la cum era inainte, pentru ca asa e el si nu poti juca o viata cum iti cere celalalt. El te simte ca intr-un maraton in care nu faci decat sa-i cauti defectele. In continuu nu faci decat sa-i reprosezi lucruri si ai ajuns in stadiul in care chiar daca face un gest frumos nu-l mai vezi. Barbatilor nu le plac genul asta de femei, care se vaita si stau mereu imbufnate. El nu e vorba ca nu simte nimic pentru tine, simte, in felul lui, simte. Dar tu, prin modul in care te-ai transformat fiindca el nu ti-a raspuns nevoilor tale, l-ai adus in stadiul in care e acum. Inainte probabil ca era mai comunicativ, iti spunea fel si fel de lucruri iar reactiile tale nu erau tocmai acelea care sa sporeasca comunicarea ci din contra, sa o inhibe, sa-l faca sa-si doreasca sa-si limiteze cuvintele doar la cele necesare: fara sa-ti mai spuna cand mergi pe strada ce misto ii sta tipei aleia fara sutien, fara sa iti povesteasca de acea colega de la job care-i ametita rau, fara sa-ti vorbeasca de jocuri findca mereu ii reprosai ca se joaca, fara sa te tachineze fiindca mereu te suparai, fara sa-ti mai arate lucruri de-ale lui fiindca nu le intelegeai etc ( sunt situatii ipotetice, nu le-am raportat neaparat la cazul tau ). Intr-o relatie nu e doar unul singur de vina, ci fiecare isi influenteaza reactiile reciproc.

| Reea6 a răspuns:

Nu il mai cauta lasa-l pe el nu te cauta nu il cauta incearca sa te prefac nepasatoare, nu ii mai zice ca iti e dor de el nu ii mai reprosa nimic ignoranta doare cel mai tare iar daca tine la tine sa vezi cum isi revine si o sa fie el cel care iti va zice ce iii spuneai tu iar tu dai acelasi raspuns care til dadea fi cum e el lasate greu nu ii da impresia ca esti proprietatea lui ca depinde de el cat vrea sa dureze relatia trebuie sa il faci sa creada ca si el te poate pierde in ori ce moment si daca tine la tine va fi disperat sa indrepte sitoatia sa se asigure ca esti a lui trebuie sa stie cat de buna esti sa vada ce ar pierde iar daca nu va face nimic va fi tot indiferent inseamna ca nu mai tine la tine si ca probabil a intervenit altcineva dar daca te iubeste se va zbate din toate puterile sa te recastige. Mult succes