| bogdy20000 a întrebat:

Buna, am întreținut relații sexuale cu prietena mea, pentru amandoi fiind prima data când facem acest lucru, am folosit prezervativ totul ok, a durut-o putin la inceput, dar a fost o durere ușoară și fara sânge și alte chestii. Nu am folosit lubrifiant, dar totul era ok, nu era uscat. După câteva ore de la actul sexual ea spune ca tot timpul este "uda"(nu stiu care ar fi varianta mai buna pentru acest cuvant), aveti idee de la ce? Nu are niciun motiv sa fie excitată, doar dacă nu este cumva din cauza întreținerii primului act sexual.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prezenta, existenta unei stari de umezela excesiva, peste medie a mucoasei vaginale reprezinta o simpla particularitate a vaginului ''pasaricii'' prietenei tale. Este dificil de determinat din ce motive apare lubrifierea excesiva in cazul unui procent de 15-20% dintre femei. Unele femei constata ca ''experimenteaza'' o astfel de lubrifierea excesiva numai cu un anumit barbat, dar nu si cu toti partenerii lor, in timp ce altele (majoritatea) au aceasta experienta la fiecare contact sexual. La unele femei lubrifierea excesiva apare din cauza unui libidou foarte pronuntat/intens, dar uneori umezirea excesiva poate fi declansata si de un preludiu lung. Problemele apar abia atunci cand umezirea care este de natura fiziologica se manifesta incontinu si sunt nevoite sa foloseasca absorbante in permanenta. De asemenea femeile cu vaginul ''balos'' pot ajunge in imposibilitatea de a se relaxa complet in timpul actului sexual deoarece sunt ingrijorate ca acest lucru poate sa-i deranjeze pe partenerii de sex Fiindca lubrifierea excesiva a vaginului provoaca o diminuare destul de accentuata a senzatiilor, atat femeia, cat si partenerul ei, simt mult mai putin frecarea in timpul actului sexual. In plus poate avea repercursiuni si asupra actului sexual oral care devine mai ''dificil'' atunci cand un barbat are... inhibitii. Nu trebuie sa deveniti ingrijoratiu, fiindca d.p.d.v. medical este o stare... normala. Multa sanatate!