| orkide a întrebat:

Am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu si s-a rupt prezervativul. Nu am observat niciunul, pana la sfarsit, deci nu as putea spune cand s-a rupt. In orice caz, dupa o ora am luat asa-zisa pilula magica, Escapelle, insa nu am avut nici una dintre reactiile mentionate pe prospect(cefalee, varsaturi, diaree, etc). In schimb, de 2-3 zile am impresia constanta ca trebuie sa merg la baie pentru a urina si asta 24 din 24, chiar daca acum 20 de secunde am urinat. Se poate sa fie de la pastila?

Am avut ultimul ciclu in 11 Oct. iar prezervativul s-a rupt in 4 Nov. Din cate m-am interesat eu, nu eram in perioada fertila. Stiu ca sunt sanse foarte mici sa raman insarcinata daca am luat pilula(indiferent de perioada lunii), dar tot imi fac griji.

Răspuns Câştigător
| ILikeToKnow a răspuns:

Eu am luat odata pilula de a 2a zi si mi-a fost greata si am avut i usoara durere de cap... iar riscul da a ramane insarcinata e aproape nul daca ai luat pastile si mai ales daca nici nu erai in perioada fertila. Iar daca simti des nevoia sa mergi la baie ori ai infectie ori te-ai racit la burta laughing si de aia.Ai grija de tine!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai luat-o foarte repede, inseamna ca nu te-ai dus la ginecolog in prealabil. Pilula de a doua zi nu se ia dupa ureche, ci recomandata de medic. Sincer, nu cred ca esti insarcinata, dar nu poti sti, fiindca mi-e imposibil sa stiu daca aveai indicatie epntru aceasta pastila si daca acest preparat era cel mai potrivit pentru tine. Luand-o asa, dupa ureche, i-ai redus din eficienta, dar nu stiu cat de mult.
Oricum, urinarea frecventa nu e semn de sarcina, mai degraba de infectie urinara. Du-te la medicul de familie, dar nu lua nici un tratament pana la sfarsitul lunii noiembrie cand te lamuresti daca esti sau nu insarcinata.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Du-te imediat la ginecolog, pana nu se agraveaza! Pastila de a doua zi nu se ia ca ciocolata!, ci numai cu prescriptie medicala avizata, dupa o anamneza minutioasa! Tocmai de aia nu ai avut efectele secundare descrise acolo, ci altele, pentru ca esti altfel decat majoritatea, la care se refera cele descrise acolo! Fiti mai atenti pe viitor! Sanatate!

| rozalia25 a răspuns:

Peste 2 saptamani test de sarcina... si parerea mea, stai cuminte de acum incolo. Cat despre mersul la baie, probabil ai contactat o infectie, de aceea trebuie sa mergi asa de des. Simptomele de bebe apar abia dupa 2-3 saptamani.

| orkide explică:

O sa-mi fac saptamana asta si programare la ginecolog, nici nu ma gandesc sa nu merg. Ce-i sigur e sigur, insa am vrut sa aflu si alte opinii de la cele care s-au aflat in situatia mea. Va multumesc mult pentru raspunsuri si astept in continuare pareri.

| orkide explică:

Pai. daca se ia doar cu recomandare de la medic, de ce se da fara prescriptie?

| orkide explică:

Ok, am fost si la medic si vreau sa va spun cam ce mi-a zis. Din cauza ca nu a trect mult de cand am renuntat la a mai fi virgina, am facut infectie urinara. Trebuia sa sau antibiotice timp de cateva zile dupa primul contact sexual, deoarece riscul de a face infectie urinara e destul de mare.
In al doilea rand, Escapelle, sau orice alta pilula-minune "de a doua zi" se poate luat si la 5 minute dupa contactul sexual, dar nu mai tarziu de 72 de ore. Nu trebuie "recomandata de medic", dar nici "luata ca ciocolata". Maxim o data-de doua ori pe an, numai in situatii extreme.
Reactiile la pilula NU SUNT OBLIGATORII. Asta inseamna ca poate sa te doara capu' de sa-ti explodeze, sau sa vomiti si ce-ai mancat la revelion, sau poti sa-ti vezi linistita de treaba ca n-ai nici pe dracu.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, sunt de folos, insa sfatul medicului nu poate fi comparat cu nimic.

| putzulica a răspuns:

Rozalia de ce sa stea cuminte? trebuie sa te simti si u bine, nu? hai ma ca na-i nimic, trece. pana te insori.laughing

| noname_3387 a răspuns:

Am fost si eu in situatia tahappy
si faptul ca te duci des la toaleta, e din cauza pasilei.stai linistitahappy