| anonim_4396 a întrebat:

Hey, am avut un accident nefericit si prezervativul s-a rupt... Nu a ejaculat in mine, insa nu stim sigur daca s-a rupt inauntru sau in momentul in care a scos si a ejaculat. Mi-e frica de lichidul seminal in caz ca s-a rupt inauntru. Tin sa precizez ca eram in perioada fertila, din pacate. Dupa o ora, am luat pilula de a doua zi Escapelle. Nu e singura data cand o iau, am mai luat-o acum 1 an sau de vreo 2 ori cred. As dori sa stiu daca are vreo legatura, daca isi face efectul. Si dupa ce am luat-o am consumat o bomboana din aceea cu alcool. Are ceva? Isi va face pastila efectul? Este posibil sa raman insarcinata? Sper ca nu...

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor de specialitate au reiesit urmatoarele date. ""Eficienţa generală a contracepţiei de urgenţă este, în medie, de 75%. Acest lucru ar trebui să fie înţeles astfel: dintre 100 de femei care au avut un contact sexual neprotejat şi au întreprins măsuri de contracepţie de urgenţă aproximativ la 8 femei va fi un risc real de sarcină, dar numai două dintre ele, într-adevăr, vor rămâne gravide.""
Cu cat se administreaza mai repede pastila Escapelle, cu atat creste probabilitatea ca aceasta va functiona. Se considera ca pentru a eficientiza la maxim actiunea contraceptiva, aceasta pastila ar trebui folosita in termen de 24 de ore de la contactul sexual neprotejat, deoarece atunci se obtine cel mai eficient rezultat. Eficacitatea Escapelle depinde de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat si administrarea pastilei.
• in termen de 24 de ore - are o eficacitate de 95%
• intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
• intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
Consumarea acelei bomboane, a unor alimente sau chiar si medicamente nu vor provoca scaderea eficientei hormonilor din continutul pastilei Escapelle. Posibilitatea de a ramane insarcinata exista insa este extrem de mica mai ales daca pana in momentul pornirii menstruatiei, contactele sexuale vor fi in continuare protejate. Multa sanatate!

| StefanIntrebare a răspuns:

E cunostinta generala ca lichidul seminal nu contine nicio urma de sperma si este dovedit in toate studiile. Este imposibil sa ramai insarcinata, insa poti sa primesti boli prin transmitere sexuala.