| AnyelaSophie a întrebat:

am 18 ani
Am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu in a10 zii de CM. dar prezervativul s-a rupt stiu ca exista posibilitatea sa raman insarcinata dar dupa 24 de ore ( chiar mai putin ) am luat Escapelle ( prescrisa de medic), stiu ca se poate elimina din organism prin varsaturi in primele 3 ore de la administrare. nu am vomitat. dar mai exista si alte modalitati prin care se poate elimina? ( pe prospect nu mai scrie altceva decatfaza cu medicamentele ) nu am luat nici un medicament :*
P.S : prezervativul s-a spart dar el a ejaculat la 3 secunde dupa ce a scos-o. am luat escapelle din cauza lichidului seminal! Va multumesc :*

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Producatorul medicamentului declara ca luata conform indicatiilor medicului are puterea de a reduce riscul de sarcina cu maxim 75%. Deci in nici un caz nu te protejeaza cu siguranta de sarcina. De aceea, este obligatoriu sa mergi al o noua consultatie ginecologica cu ecografie transvaginala la circa o luna de la administrare (pentru a stabili cu siguranta daca esti sau nu insarcinata)

| mona a răspuns:

Ai luat pastila, stai linistita ca nu se va intampla nimic rau