| anyk a întrebat:

Buna am luat anticonceptionale Diane acum vreo 4 ani recomandate de medic cam 1 an apoi le-am intrerupt. Iar acum o luna am inceput sa iau din nou, am luat o folie 21 si am facut pauza de 6zile, iar cand a trebuit sa incep noua folie am luat Tri-regol, pentru ca de la Diane nu mam simtit bine deloc. Dar problema este ca nu stiu daca acestea mai au efect daca nu am inceput sa le iau in prima zi de menstruatie si le-am luat dar in ziua in care trebuia sa incep o noua folie de Diane, mai pot intretine relatii cu prietenu meu, o sa aiba urmari? Daca ma poate ajuta cineva

Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Tri-regol este tot un contraceptiv... trebuie luat din ziua a 5 a a menstruatiei... Diane la fel un contraceptiv... dar nu e bine ce faci tu... intrerupi un tratament si iei altul... de ce nu ai consultat medicul... nu te simti bine de la Diane mergi si vb cu medicul care ti le-a prescris ...pentru ca Diane este prescris in foarte multe cazuri in special probleme endocrine, dar si altele... nu stiu motivul pentru care ai luat tu 4 ani Diane... dar cel mai in masura sa iti raspunda este medicul, tot ce stiu sigur ca nu e bine sa iei medicamente de capul tau... si nici nu vreau sa iti spun ca este ok... ca in mod normal daca ne gandim nu cred ca va fi problema ...insa repet noi cei care sfatuim lumea aici nu putem stii exact ce ai tu, pentru ce faci tratament, trebuie sa intrebi medicul... tratamentele hormonale luate aiurea chiar si anticonceptionalele pot avea efecte grave asupra organismului...

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, protectia contra sarcinii trebuie sa fie asigurata. Daca iei anticonceptionale dupa capul tau, far sfatul medicului, sigur vei avea urmari si inca dintre cele mai serioase. Sanatatea ta va fi afectata si repercursiunile se vor simti ani buni de zile. Asa ca du-te la medicul ginecolog care va stabili ce trebuie sa faci de-acum inainte. Nu ezita, comportamentul tau privind contraceptia este foarte periculos la adresa sanatatii tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MAI BINE TEAI DUCE LA UN MEDIC SA FII MAI SIGURA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O buna crestina nu foloseste niciodata anticonceptionale care nu au rol preventiv de sarcina ci AVORTIV omoara viata -care deja se formeaza...rusine sa ne fie suntem 90 % ortodocsi si avortam la greu milioane de copii anual.ca ne e incomod sa avem mai mult de 1-sau 2 copii...si iobagii de acu un secol aveau 16 copii si erau sclavi...au fost vremuri grele foamete si razboi si acum zace painea pe rafturi... dar e greu cica sa ai copii, nu e greu dar e vb de comoditate... o sa dea fiecare raspuns pentru ce a facut in viata si sa stiti mamele care fac avorturi sau iau pastile sa si omoare pruncii din pantece vor sta in iad pe vesnicie se vor chinui.nu sunt sectara cum s-ar spune sau pocaita.ci ORTODOXA! vai voua mame ucigase...