| MAurelia a întrebat:

Buna,
Am luat pastila de a2-a zi iar dupa 5 zile au aparut niste sangerari usoare. Aceste sangerari dureaza de 10 zile. In cea de-a 10 zi trebuia sa imi vina ciclul menstrual. Se poate sa se suprapuna aceste sangerari cauzate de pastila cu cliclul menstrual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, bineintelesca DA. Findca dupa administrarea pastilei de a 2-a zi in general dupa trecerea a 4-7 zile exista posibilitatea de a se produce o reactie adversa a organismului manifestata sub forma unor sangerari mai mult sau mai putin intense care pot dura 2-3 zile insa care nu reprezinta menstruatia propriu zisa. Din cauza dereglarilor hormonale provocate de hormonii sintetici din pastila folosita care se rasfrang asupra activitatii hormonale normale, se poate intampla ca menstruatia sa inceapa mai devreme cu cateva zile si astfel in aceste zile scurgerile respective sa reprezinte chiar menstruatia autentica. Faptul ca ciclul tau menstrual a fost dereglat si probabil ca asa se va manifesta si in urmatoarele cateva cicluri menstruale, se poate considera ca fiiind absolut sigur. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Numai un ginecolog iti poate spune cat de tare ti ai dat peste cap organism cu acea bomba hormonala

| MAurelia explică:

Sangerarile usoare cauzate de pastila de a2a zi au durat 10 zile+ ca acum mi-a venit ciclul mestrual care teoretic dureaza inca 6 zile...
In prospectul pastilei scria ca sangerarile respective nu dureaza mai mult de 5 zile.