| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ciclul menstrual am inceput din nou cu pastilele si am luat cam o saptamana si am uitat sa iau o zi pastila si am decis sa renunt la ele si nu am mai luat. dar la 2 zile dupa ce nu am mai luat au inceput
niste sangerari vaginale cu cheaguri.si nu stiu de ce oare ca normal ciclul trebuia sa fie numai peste 2 saptamani.simona

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Pentru ca nu trebuia sa intrerupi folia! Asta este consecinta! Daca vrei sa renunti, duci folia pana la capat si apoi renunti, nu mai incepi alta folie daca nu mai vrei sa ei pilule... Dar nu le inrerupi la mijlocul foliei...Ar trebui sa stii asta! Ar fi trebuit sa ti se explice la cabinetul de planning familial...de unde le ai luat... Daca le ai luat dupa ureche, sau ca asa ia si "prietenele" tale..., mare greseala...Informeaza-te mai mult! Nu te mai juca aiurea cu sanatatea si corpul tau!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca intrerupi folia, sangerezi. Si sangerarea poate fi grava si poate dura mult. Trebuie sa te duci la ginecologul care ti-a recomandat anticonceptionalele sa-ti spuna ce ai de facut. Poate sa-ti dea un preparat hormonal, poate sa-ti faca un chiuretaj hemostatic, poate sa te supravegheze o vreme. Oricum, atentie, minim 3-4 luni sa folosesti prezervativ sau anticonceptionale, ca ciclul se va deregla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Atâta timp cât o femeie folosește contraceptive, mai exact pilule contraceptive, nu se vorbește despre o menstră ci de o hemoragie.
De ce spun asta? Din simplul motiv că pilule dețin controlul ovulație și nu corpul nostru (snc - sistemul nervos central).
Cât timp o femei folosește pilule, organismul este programat din exterior ca la 28 de zile să producă o sângerare, pe când o femeie care nu folosește pilule, organismul ei lucrează liber și menstra poate apărea zâmbitoare în intervalul 28-30 de zile.
Este absolut normal ca după o zi sau două de la întreruperea pilulelor să apară mici sângerări prin simplul fapt că organismul nu mai primește a cea doză de hormoni și devine liber de ei.
Folosește prezervativul până la prima menstră, mergi la doctor și cere sfatul lui.
Este cel mai sigur așa.
Dragoste fără probleme.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In caz de ciclu abundent cu cheaguri si dereglari de ciclu , dureri de burta ,Cretisoara.(Ceai sau picaturi)