| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ejaculare prezervativul a ramas in uterul prietenei mele. L-a scos repede si s-a spalat cu apa rece.

In decurs de jum. de ora de la incident a luat prima pastila Postinor si urmeaza sa o ia pe a 2-a dimineata.

Stim ca postinor-ul poate intarzia ciclul si poate provoca reactie adversa sangerari de cateva zile.

Problema e ca in mod normal ciclul trebuie sa-i vina maine-poimaine asa ca daca o sa sangereze nu o sa stim daca e ciclul sau reactia adversa.

! Contactul sexual de azi e cu doar 2-3 zile inainte de venirea ciclului(calendaristic) si ne e frica sa nu se suprapuna sarcina peste ciclu si sa fim pacaliti ca e ok dar de fapt luna viitoare sa ne trezim ca nu-i mai vine.

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ok, şi întrebarea care era?

Pentru SIGURANŢĂ, poate face 2 teste de sarcină CORECTE ( aşa cum explicam anterior ), la 28/31 de zile de la administrarea Postinor 2!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat anterior ( la cealaltă întrebare )...

http://www.tpu.ro/......matate-de/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Nu ne-ai spus daca era unicul prezervativ scapat acolo. In rest, mereu exista un minim de risc de sarcina, chiar daca faceti sau nu sex luna aceasta.

| Emilian65 a răspuns:

A ramas in uter? Poate in vagin. Ati muncit mult sa-l scoateti?

| sofisis a răspuns:

Postinor nu intarzie ciclul ci din contra. Dupa ce iei postinor cam in 10 zile TREBUIE sa iti vina ciclul. Asta una la mana.
Doi : sangerarile si menstruatia sunt total diferite ca aspect si durata. Nu poate sangera sa umple un tampon de exemplu. Daca s-ar intampla asta ar trebui dusa de urgenta la spital.
Ciclul peste sarcina are un aspect diferit de cel normal : sangele e mult mai putin cantitativ si are culoare maro.
Oricum se stie ca sunt multe femei care raman insarcinate cu tot cu postinorul luat asa ca 100% nu o sa fiti cel putin inca o luna de acum incolo ca veti sta cu stres. Oricum, in principiu daca ii vine...e safe. Sunt destul de rare cazurile cu ciclu peste sarcina.

| MarcusUlpiusTraianus a răspuns (pentru sofisis):

Pai ei ar trebui sa ii vina prin 18 dupa calendar..acuma sunt curios cum o sa-l afecteze postinor-ul

| sofisis a răspuns (pentru MarcusUlpiusTraianus):

In principiu ar trebui sa ii vina normal. Uneori, cand e atat de aproape e posibil sa il intarzie putin. Gen 1-3 zile. Dar nu e regula. E posibil sa ii vina mai abundent. In rest nu ar trebui sa fie diferente majore.

| MarcusUlpiusTraianus a răspuns (pentru sofisis):

Bun dar daca i-ar veni normal, cu o eventuala intarziere de cateva zile(specific postinor-ului) tot n-ar fi sigur ca n-a ramas insarcinata banuiesc, nu?

| sofisis a răspuns (pentru MarcusUlpiusTraianus):

Sunt atatea cazuri diferite incat te-ar lua durerea de cap sa stai sa te gandesti ce s-ar putea intampla.
Sunt femei care raman cu tot cu pastile, femei carora le vine inca 2-3 luni peste sarcina. Dar doar n-oti fi voi o exceptie de genul.
Oricum nu e musai sa ramana ...sunt femei care inca nu sunt suficient de dezvoltate din punctul asta de vedere si pot face sex oricat neprotejat ca nu raman pana ce corpul lor nu se aliniaza.
Deci nu sta cu stres. In principiu, statistic vorbind, sansele sunt de partea voastra.

| Felys a răspuns:

Nu era in perioada fertila, slabe sperante sa ramana chiar si fara pastila de siguranta

| ijuuuuuuu a răspuns:

Nu e în perioada fertilă, și nu ar trebui să rămână însărcinată.(7 zile înainte, 7 după ) Aveți grijă pe viitor, protejați-vă! Pastila uneori nu are efect! Pentru a nu vă îngrijora, peste o săptămână spune-i să cumpere un test de sarcină.
Cu bine, Felicia.