| GabrielaH6 a întrebat:

Am luat un comprimat de Ellaone după 4 zile de la contact, mi-a venit mestruația mult mai devreme decât trebuia să îmi vină, a durat 6 zile şi a curs destul de mult sânge de culoare roşie, ca de obicei. Este posibil să fi rămas însărcinată chiar dacă am luat acea pastiluță? Mulțumesc mult

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pasita contraceptiva EllaOne functioneaza in mod diferit fata de pastilele Escapelle si Postinor2 care de fapt impiedica formarea unei eventuale sarcini. Pastila Ella One functioneaza destructiv adica functioneaza ca o pastila avortiva avand rolul/scopul de a ucide/omora ovulul care a fost deja fecundat si a nu-i permite sa se fixeze prin nidatie in endometru Posibilitatea cat si probabilitatea de a ramane insarcinata este extrem de mica, insa nu complet imposibila. Daca ai folosit-o cu rost atunci sa ai parte de... Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu.