| Nextone a întrebat:

Am mare nevoie de un sfat, am 20 de ani (poate conteaza)...nu stiu cum sa procedez.Am un amic, de fapt e cel mai bun prieten al meu, parintii nostri sunt prieteni de familie si am crescut ca fratii.In urma cu 3 ani am avut o relatie de 3 ani si am renuntat la acest amic pentru ca iubitul meu de atunci era gelos.Intre timp m-am impacat cu amicul meu, de fapt nu s-a suparat asa tare.Acum am o noua relatie de un an si actualul iubit este gelos si a zis sa nu mai ies cu amicul meu deoarece el nu crede in prietenia dintre un baiat si o fata.Eu nu am nimic cu acest amic, nu s-a pus niciodata problema sa fim impreuna sau sa existe altceva intre noi decat prietenie.Nu ma vad asa de des cu acest amic, sa nu se inteleaga ca ii acord lui mai multa atentie decat iubitului.Ne vedem cam odata la doua saptamani, iesim si ne plimbam prin cartier.Acum nu stiu ce sa fac pentru ca am inceput sa imi dezamagesc din nou amicul deoarece avea nevoie de mine iar eu i-am intors spatele, s-a cam suparat.Nu stiu cum sa procedez sa ii impac pe amandoi. Iubitul meu a zis ca daca continui sa ma vad cu amicul meu o sa se vada si el cu fete, cu "amice".Eu il inteleg ca este gelos intr-un fel e normal, dar nici nu vreau sa imi pierd prietenul cel mai bun, probabil ca daca era fata era altceva dar nu pot schimba asta laughing.Cum sa procedez? Este normal cum gandeste iubitul meu? happy

Răspuns Câştigător
| LilacGoddess a răspuns:

Nu poţi spune dacă este normal sau anormal cum gândeşte iubitul tău. Este vorba de educaţia, firea şi gândirea lui personală.
Totuşi ar trebui să fie de acord cu decizia ta de a ieşi cu amicul tău. Spune-i iubitului tău să aibă încredere în tine! Nu vreau să stârnesc ceartă între voi doi dar ar trebui să îi spui că vrei să ieşi cu amicul tău şi dacă nu are încredere în tine acum poate nu se merită relaţia!
Ca drept exemplu relaţia anterioară s-a terminat deşi nu ai mai ieşit cu amicul tău.
Dacă el va vrea să iasă cu alte amice ca să îţi demonstreze ţie ceva îi vei demonstra şi tu ieşind în continuare cu amicul tău că se merită să aibă încredere în tine!
Baftă şi în primul rând fii sigură pe tine!

6 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Afirmatia iubitului este adecvata. Daca el ar spune ca vrea sa va o amica ce reactie ai avea? E clar si iubitii nu inteleg relatia ta cu acest amic.Eu inteleg sa vrei sa-l ajuti, dar sa te plimbi cu el este altceva; si aici ti se poate reprosa.Limiteaza relatia cu amicul la cat este necesar.

| lolylolypops a răspuns:

Da, e normal ca iubitul sa fie gelos, discuta cu ei, cu amandoi, in acelasi timp, scoate-i undeva la o cafea si spune-i atat iubitului ca trebuie sa inteleaga ceea ce simti tu pentru amicul tau, ca e ca un frate sau ceva de genul, dar explica-i si amicului ca tu ai un iubit care vrea sa fie alintat/rasfatat, are nevoie de atentia ta, incearca eventual sa-i imprietenesti! Amicul tau nu are iubita?

| Nextone explică (pentru lolylolypops):

Nu,nu amicul meu e gayhee hee big grin dar asta e secret si i-am promis ca nu voi spune nimanui...

Răspuns utilizator avertizat
| Nextone explică (pentru Christynna):

Oricum nu stie nimeni cine sunt!

| xRomanianGirlx a răspuns:

Rezolvare: iesi cu amandoi in acelasi timp, daca se cunosc e mai bine