| elenaionescu a întrebat:

Bună, am nevoie de ajutor*(deci am făcut 2 teste de sarcina la care rezultatul a ieșit negativ (primul test l-am făcut la 18 zile după actul sexual iar al doilea după 21 zile)
însă mă neliniștește faptul că nu-mi vine menstruatia.
Cum credeți as fi putut rămas însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca cel de al 2-lea test de sarcina a fost efectuat dupa trecerea a 21 de zile de la data la care a fost intretinut actul sexual, se poate aprecia ca rezultatul NEGATIV obtinut este valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99%, ceea ce inseamna ca in urina NU exista hormonul hCG care este produs numai de sarcina formata si instalata in endometrul iuterului.
Neinceperea sangerarii menstriuale se datoreaza faptului ca in timpul acestui ciclu menstrual s-a produs o anumita dereglare a activitatii hormonale care la randul sau a provocat dereglarea ciclului si din acest motiv actualul ciclu menstrual s-a prelungit cu o durata ca numar de zile in +, diferenta imposibil de stabilit sau de a fi anticipat cat de mare va fi numarul zilelor de prelungire.
Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| 12lara1231 a răspuns:

Actul sexual a fost protejat?

| elenaionescu explică (pentru 12lara1231):

A fost protejat jar după maxim 20 de minute a bagat o câteva ori fără

| 12lara1231 a răspuns (pentru elenaionescu):

Avand in vedere ca testul facut dupa 21 de zile este negativ, cred ca acesta este rezultatul

| 12lara1231 a răspuns (pentru elenaionescu):

Incearca sa mai repeti o data testul, dupa cateva zile

| ywar a răspuns:

Pai nu stiu, dar vrem sa vedem inregistrarea video a "dimpreunarii". Ne ajuta, e proba video si la nevoie putem apela la VAR.