| EU_7772 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.
Menstruatia in cazul meu dureaza 7 zile, dar de data aceasta a durat doar 3 zile, cu dureri ca de obicei si cu sangerare cu flux abundent (am facut analizele de sange si am anemie si Timpul Quick scazut).
In ultimul timp am avut senzatie de voma, chiar am avut varsaturi, sanii erau mai grei si sensibili, mai tot timpul eram balonata, am avut o sensibilitate mai mare ca de obicei la mirosuri.
Este posibil sa fiu insarcinata, daca menstruatia nu a durat ca de obicei?
Am avut un 2 contacte sexuale folosind ca metoda contraceptiva coitus intreruptus.
La cate saptamani medicul ginecolog poate depista o sarcina prin control ginecologic?
Un test de sarcina cand il pot face dupa aceasta menstruatie?
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil (desi putin probabil) sa fii insarcinata. Testul de sarcina trebuie facut la minim 7 zile de la venirea acelei sangerari, din prima urian de dimineata sau la minim 10 zile din urina de peste zi. Trebuie apoi repetat peste inca 3 zile. La consult ginecologic, sarcina se depisteaza de-abia pe la 8 saptamani (de la coneptie), insa un ecografist bun, cu un aparat performant, o poate vizualiza la cam 5 saptamani de la conceptie.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Un test sigur se efectueaza la 3-4 saptamani de la ovulatie, atunci hormonul sarcinii este mai usor de remarcat. Ar trebui ca acum, la sfarsitul menstruatiei, sa fi trecut deja 3 saptamani. thinking

| PoOfarina a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu ai cum sa fii insarcinata. Asta e primul semn ca NU esti insarcinata! Dar totusi, pentru linistea ta, fa`ti un test, desi vei vedea ca nu exista nici o sarcina!

| ancutsa13 a răspuns:

Medicul ginecolog poate vedea sarcina dupa 28 de zile.

Fa testul de sarcina dupa 14 zile de la ultimul contact sexual pentru a primi un rezultat corect, dar tine minte ca daca testul de sarcina nu indica prezenta unei sarcini, exista totusi inca multe sanse ca sarcina sa fie prezenta, dar daca testul indica pozitiv, atunci sunt 99% sanse sa fii insarcinata.