| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi, am sa incerc sa fiu cat mai directa. Dupa 3 ani, timp in care am fost colegi de liceu si ne-am placut reciproc, dar nu ne-a fost dat sa fim iubiti, iata ca anul trecut, printr-o minune ne-am revazut, ne-am replacut si am ajuns sa fim un cuplu foarte fericit... timp de un an si jumatate. Am mers impreuna la facultate, insa am facut o greseala : am locuit impreuna un an, lucru ce bineinteles a dus la mici certuri cateodata, rutina etc. S-a despartit de mine acum 2 zile, motivul : " nu te mai iubesc si vreau sa ne despartim", asta a fost tot. Am fost foarte apropiati cat timp am fost impreuna, chiar ne-am iubit si am facut sacrificii atat si eu cat si el ca sa ne fie bine impreuna. Am mai avut cum ziceam mai sus, mici certuri, de gelozie din partea mea, tachinari din partea lui. De ce s-a ajuns aici? Cum a putut sa fie asa direct, sa dea cu piciorul in tot? Orice ii scriu, nu imi raspunde. ce ar trebui sa fac? Sa il ignor ca apoi sa se intoarca? sad

9 răspunsuri:
| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Parerea mea personala e ca poate si-a gasit pe cineva. Asta poate fi cel mai bun motiv pentru care brusc nu te mai iubeste. Iubirea dureaza uneori mult, alteori putin. Deciziile luate de una dintre parti, poate fi influentata de anturajul nou cunoscut, sau alte probleme externe. E modul unor persoane de a gasi solutia. Probabil de aceea nici nu iti raspunde. Nu iti fa iluzii, ele dor groaznic. Infrunta realitatea, doare, te cred, si imi pare rau, dar ar fi bine sa incerci sa treci peste.
E dureros, dar sunt sigura ca vei gasi ceea ce meriti. Chiar daca acum pare capat de lume, nu e. Esti tanara, ai vreme. Mult noroc!

| Ale0101 a răspuns (pentru iiSceneXX):

Macar daca ar avea pe cineva, dar nu, chiar nu are pe nimeni.

| neutrino a răspuns:

Fluturasii lui au zburat, nu poate fi invinuit pentru asa ceva. In plus, dupa cum tu singura ai spus, a intervenit si monotonia. Greseala de a trai impreuna ti-a fost fatala. Accepta realitatea, o relatie are si un sfarsit, nu numai un inceput.

| Ale0101 a răspuns (pentru neutrino):

Da...da problema este ca nu eu am vrut sa stam impreuna, el a insistat o vara intreaga sa ma convinga sa stam impreuna. Poate fluturasii ii se vor intoarce, poate va regreta, nu?sad poate acuma are nevoie de "spatiu".

| neutrino a răspuns (pentru Ale0101):

Fluturasii nu se intorc niciodata, este o pura iluzie afirmatia ta. Asta nu inseamna ca el nu se va mai folosi de tine, atunci cand va avea nevoie.

| PeFuga a răspuns:

Mama draga, eu cred ca te doare pentru ca tu te-ai trezit singura cand era iubirea mai mare din partea ta, insa daca nu iti mai raspunde inseamna ca cel mai probabil si-a gasit pe altcineva in timp ce era cu tine si se simte suficient de mizerabil incat sa nu mai vrea sa dea ochii cu tine si sa fie nevoit sa dea explicatii... Un singur lucru iti ramane de facut, exact cum ai zis: sa il ignori! Poate se intoarce, dar daca nu se intoarce, treci mai departe fara sa mai insisti sa il cauti. O sa fii pusa intr-o postura urata daca devii prea insistenta sad Ca sa treci mai repede peste, ocupa-ti tot timpul liber cu ceva nou, ceva care iti place la nebunie sau ceva ce ti-ai dorit dintotdeauna sa faci! Iesi cu prietenele pe care nu le-ai vazut de mult timp, invata un sport nou, apuca-te de hand-made, fa cursuri de echitatie, invata sa mergi pe role, sau pur si simplu iesi cu oameni noi, mergi la intalniri. Nu ai sa treci peste o relatie decat in momentul in care incepi sa fii interesata de alta persoana...

| Ale0101 a răspuns (pentru PeFuga):

Nu are pe nimeni ..tot timpul e acasa sau cu baietii ...am pe cineva din gasca lui de prieteni..si chiar nu are pe nimeni...de cand ne-am despartit, nu a vorbit cu nici o fata

| RedDeath a răspuns:

Mai, fato, nu te lasa tratata ca o carpa de idiotul ala! Da-i pace! Fa-te ca nici nu il cunosti, nu ii mai raspunde la nimic. De vrea sa fie impreuna cu tine din nou, trage-i una i nfreza! Pedepseste-l! Dupa ce ca e un barbat - animal in calduri deghizat in om, care e nesimtit si insensibil, si tu l-ai suportat si iubit, el da cu piciorul la tot.
Deci cred ca e un tampit ca a pierdut asa o iubita. Drept urmare, nici sa nu mai ai tangenta cu el. Respecta-te! Sunt destui baieti care au mintile bagate in cap mai bine. Uite, cu ocazia asta, folosesti experienta dobandita, pentru a-ti da seama care sunt alti nesimtiti asemanatori care initial dau impresia ca sunt de treaba.
Iti propun sa te faci ca nici nu il vezi, ca e ca o fantoma invizibila pentru tine.

| NoRegretsxx a răspuns:

Nu te mai iubeste. Ce vrei mai mult de atat? Ce ar trebui sa faci nu are legatura cu el ci cu tine.
Incearca sa accepti realitatea si sa treci peste.
Mult succes!