| AlinaDiana21 a întrebat:

Am nevoie de o parere: am pastrat legatura dupa terminarea liceului cu unul dintre colegii pentru care intotdeauna am avut o slabiciune (era ceva reciproc). De curand mi-a spus ca este singur si tot batea apropo dar in gluma sa fim impreuna. Mai mult ne tachinam cand ne vedem, insa ultima data s-a intamplat ceva ciudat. Si anume, el a incercat sa imi faca un compliment sub o maniera pe care eu nu o agreez " Esti dulce ca o prajitura". Reactia mea a fost una de repulsie, deoarece nu imi place sa mi se adreseze cineva asa. M-am simtit incomod adresandu.se astfel. El a luat decizia sa nu imi mai acorde atentie si implicit nu mai vorbim. Ce este de facut in aceasta situatie? Am gresit cu ceva? Tin sa mentionez ca de cand mi-a spus ca este singur faceam ce faceam si vorbeam zilnic..acum nu stiu cum sa reactionez. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca si el a avut o "revelatie" si o reactie asemanatoare cu a ta si din acest motiv s-a instalat in sufletul lui aceeasi "repulsie" si indiferenta fata de o persoana insensibila, lipsita de tact si/sau afectivitate. Probabil oferindu-i explicatii si cerandu-i intelegere si "iertare" ati putea redeveni aceeasi buni prieteni dintotdeauna. Va trebui sa-ti calci peste orgoliu si inima daca intr-adevar doresti impacarea. Succes!

10 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sincere felicitari si respecte baiatului pentru abordarea imepcabila in fata ta! respect maxim! o meriti din plin daca esti asa o persoana fara simtul umorului sper sa nu te mai caute NICIODATA si sa il vezi la brat cu una care stie de glumawinking

| neutrino a răspuns:

El a ramas un copil caruia ii plac prajiturile. Nu degeaba se spune ca baietii se coc mai tarziu!

| Oana92 a răspuns:

Bine ca nu i-a trecut prin minte sa iti zica ca esti "buna de...". Probabil isi lua si 2 palme...

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Oana92):

Si ea un maxilar dislocat

| WaterDrop a răspuns:

Ai gresit prin faptul ca nu i`ai explicat chiar in acel moment situatia, si ai dat dovada de imaturitate.(banuiesc ca prin slabiciunea ta pentru el te referi doar la faptul ca arata bine si atat.O persoana este mai mult de atat, iar daca spui ca il placi, trebuie sa tii cont si de alte lucruri.El nu a gresit cu absolut nimic in situatia asta (stiu ca iti face placere sa-ti fie citite gandurile, dar nu este posibil), doar a spus ceva ce lui i s-a parut dragut.
De facut, nu ai ce sa faci pana nu te analizezi singura si impaci cu ideea ca trebuie sa-l accepti asa cum este, iar ce s`a intamplat acum se va putea repeta si pe viitor. Apoi invita`l undeva, cere`ti scuze pentru ce s`a intamplat si discutati despre cum sa nu se mai intample asta.Toate acestea se aplica doar daca te poti impaca cu ideea ca asta este el si nu-l poti schimba.

| dragodana a răspuns:

Salut! Macar trimite-i un SMS in care sa-i spui ca ai apreciat complimentul, dar nu iti plac prajiturile.Ce atata lamentare pentru niste cuvinte care se vroiau a fi compliment? Cred ca dramatizezi.
Baga-te singura in seama cu el.

| LoveSleep a răspuns (pentru dragodana):

Respectele mele, tanti!

| BadAngel3 a răspuns:

Nu inteleg, de ce te-a deranjat asta? Daca ai putea sa imi explici ce ti se pare tie asa rau...mie imi plac prajiturile big grin nu prea stii de gluma...

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Ce parere ai despre tine?
Consideri ca esti o persoana cu ceva kilograme in plus?
Consideri ca ar trebui sa mai slabesti?
Tu te placi?
Esti multumita de cum arati?
Eu cred ca repulsia a fost declansata de atingerea unui punct sensibil in sensul unei frustrari despre propria-ti persoana. Da! Ai gresit! Ai indepartat un om care nu incerca decatsa fie dragut cu tine, pentru ca nu nu te placi pe tine.

| Ghita_Andreea_1990 a răspuns:

Probabil el crede ca daca tu te-ai simțit incomod atunci cand ti-a facut un compliment tu nu mai simți nimic pentru el.Mai bine du-te la el vorbiți si mărturisești tot ce simti pentru el.