| anonim_4396 a întrebat:

In ultima zi a menstruatiei am avut un contact sexual cu logodnicul meu si am luat escapelle in mai putin de 72 de ore. Am avut sangerari dupa aproximativ 6 zile, timp de aproape o saptamana. In prezent nu mi-a aparut inca menstruatia (o luna de la ultima menstruatie). Am inteles ca poate intarzia pana la 5 zile, dar aproape au trecut acele zile. Credeti ca este o dereglare? Cat poate dura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Escapelle poate produce sangerarile pe care le descrii si dereglari serioase de ciclu. Da, poate fi o dereglare si mai poate dura. Fiecare organism reactioneaza altfel. Daca se aduna 10 zile de intarziere ar fi bine sa mergi la un consult ginecologic.
Eficienta pastilei este estimata la 95% daca a fost luata in 24 de ore si la 84% dupa 72 de ore.
Nu este exclusa o sarcina, desi e putin probabil. Nici o zi din ciclu nu este 100% sigura. Ai putea deja face un test de sarcina din cele de la farmacie, iar daca iese negativ repeta-l dupa 3 zile. Daca ar fi sa fi ramas, ar insemna ca ai avut ovulatia la cel mult 5 zile de la acel contact, deci testul de sarcina ar fi relevant daca e facut acum.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Am facut doua teste si ambele au iesit negative.

1 răspuns: