| anna3008 a întrebat:

Am luat Escapelle in 5 august. Menstruatia trebuia sa imi vina pe data de 29 august (mestruatia e regulata, tine 4 zile). Inca nu mi-a venit, desi au trecut mai mult de 30 de zile de la terminarea sangerarii cauzate de pastila la 5 zile dupa ce am luat-o. Am facut 2 teste de sarcina, si amandoua au iesit negative (ultimul l-am facut pe 12 saptembrie).
Şi ieri am avut contact sexual protajat şi nu s-a spart prezervativul, dar la baza prezervativului era o secreție albă (pe deasupra penisului, unde e părul pubian) şi prima dată am crezut că era spermă, dar spera nu prea are cum să iasă din prezervativ.
+ prietenul meu are sperma mai transparentă.
Am verificat prezervativul şi nu era rupt.
Putea să fie secreția mea vaginală sau sperma chiar poate ieşi pe la baza prezervativului? (am mai făcut-o de câteva ori cu acelaşi tip de prezervative şi nu am pățit niciodată aşa ceva) Are rost să iau Escapelle? (nu am cum să ştiu dacă sunt sau nu în perioada fertilă având în vedere că ultima menstruație mi-a venit pe 28 iulie şi s-a terminat pe 1 august)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Pastila de a doua zi" are o marja de eroare de 3-5% si poti ramane insarcinata chiar si cu ea.

Apoi, testele de sarcina au si ele marje de eroare, chiar daca sunt negative.
Uite aici un caz a unei fete care dupa 2 teste negative de sarcina, a ajuns sa faca avort, nestiind si fiind convinsa ca nu-i insarcinata:

http://www.tpu.ro/......se-pricep/

http://www.tpu.ro/......-au-iesit/

In cazul tau, te-as sfatuii sa mergi la medic!

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand confunzi notiunea de perioada de menstruatie cu cea de ciclu menstrual. Nu numarul de zile de sangerare/de menstruatie trebuie sa fie egale ci numarul de zile dintre doua menstruatii pentru a se determina/cunoaste tipul ciclului adica daca este regulat sau neregulat. De asemenea pastila Escapelle a fost administrata INUTIL/FARA ROST deoarece in data de 5 august ai fost doar in a 8-a zi a ciclului menstrual moment in care posibilitatea de a se forma o sarcina teoretic a fost aproape IMPOSIBILA. Insa acea pastila Escapelle fiind administrata complet IRESPONSABIL cu circa 6-7 zile inainte de ovulatie nu a putut impiedica producerea unui ovul la data normala si in cazul in care ai intretinut contacte sexuale in perioada zilelor de 8-15 august, adica in perioada fertila formarea unei sarcini devine perfect posibila. Este cunoscut faptul ca hormonii sintetici existenti in pastila contraceptiva deregleaza in mod grav activitatea hormonala normala si pe o perioada care difera insa destul de lunga si probabil din acest motiv intarzie sa se porneasca menstruatia. Acea secretie alba de care amintesti, reprezinta secretia ta vaginala si in mod normal nu se poate confunda cu sperma barbateasca. Cat despre intrebarea ta privind folosirea a unei alte pastile Escapelle, denota faptul ca habar nu ai de nocivitatea acelei pastile din moment ce nu este recomandata folosirea ei decat de maxim 2 ori intr-un an si NUMAI cu incuvintarea medicului ginecolog. In primul rand trebuie sa inveti sa-ti determini perioada fertia a ciclului tau menstrual, si sa constientizezi ca acea pastila nu este o simpla pastila si seadministreaza DOAR la indicatia medicului si nu dupa ureche asa cum il taie capul pe fiecare ageamiu. In cazul actual daca ultimul test de sarcina a fost facut dupa data de 6 septembrie si are rezultatul "negativ" se poate exclude complet posibilitatea de a exista o sarcina. Multa sanatate!