| Thasa5698 a întrebat:

Buna..am nevoie de răspunsuri serioase va rog de la oameni care au experiența in asta cat de cat. sunt foarte speriata in momentul de fata si nu știu ce sa fac..pe data de 08.01 si 09.01 am avut relații intime cu partenerul meu pe data de 08 am făcut s3x protejat iar pe 09 i-am facut oral si, si-a dat drumul iar apoi dupa maxim 5 minute am facut s3x dar de data asta neprotejat si fara sa se curete inainte…este posibil sa rămân insarcinata? Va roog vreau niște sfaturi nu știu ce sa fac si nu am cu cine vorbi sunt inca foarte tânăra si îmi este frica de ce se poate întampla. tin sa mentionez ca eram si virgina la momentul acela si din cate imi prezicea aplicatia de pe telefon eram cu 1 zi sau 2 inainte de ovulatie…

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte posibil sa ramai gravida cand ai facut sex neprotejat, mai ales ca erai in perioada fertila, la ovulatie.
Sperma era deja pe teava de la sexul oral si s-a scurs instantaneu in vagin cand l-a introdus.
Fiind cu 2 zile inainte de ovulatie, inseamna ca erai deja in perioada fertila si sunt sanse mari sa fii ramas gravida.

Tot ce poti face acum este sa astepti sa treaca 21 de zile si sa faci un test de sarcina (DUPA 31 ianuarie).
Orice test facut inainte de 21 de zile va fi inutil si eronat.

| Thasa5698 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult … inca o intrebare…si daca e sa fi ramas gravida..sunt niste pastile sau o metota prin care sa nu afle parintii de asta si sa pot face avort cat mai repede?:/

| Violleta2022 a răspuns (pentru Thasa5698):

Exista o pastila avortiva medicamentaoasa, dar se da numai intr-o clinica privata sub supraveghere medicala, iar daca esti minora, trebuie consimtamantul scris al parintilor.

Mai exista si avort chirurgical, care se face in primele 12saptamani, la orice cabinet ginecologic care face si aceste proceduri.
daca esti sub 16 ani, medicul are obligatia sa ceara consimtamantul scris al parintilor, sa fie acoperit legal.

7 răspunsuri:
| gogugogugogu a răspuns:

Penibile amintiri ale dezvirginarii... Nu pot sa va inteleg, de ce a trebuit sa te lasi umilita? Erai virgina si i-ai facut sex oral? Nu era in stare sa te penetreze altfel?

| GenerațiaNouă2022 a răspuns:

Da, este posibil sa ramai însărcinată dacă zici ca nu s-a curățat înainte.
Totuși ti-as recomanda sa faci un test de sarcina ca sa nu mai stai cu frica, costa în jur de 10 lei

| Thasa5698 explică (pentru GenerațiaNouă2022):

Si daca e sa fi ramas gravida exista o metoda rapida si sigura prin care sa fac avort fara sa afle parintii:/? Va rog sunt speriata si nu stiu ce sa fac…

| AnemonaP a răspuns (pentru Thasa5698):

Dacă îți detectezi sarcina cat mai devreme, poți folosi medicamente pentru avort, însă acestea se iau numai pe bază de rețetă, de la un medic ginecolog. Vorbește cu cineva major, oricine, se pot face rost și fără, cu niște bani sau relatii. De acum protejează-te!

| GenerațiaNouă2022 a răspuns (pentru Thasa5698):

Dacă ai sub 18 ani nu poți face avort fără aprobarea părinților.
Referitor la ce a spus Jassmina, trebuie sa ai peste 18, nu peste 16.
În orice caz, ar fi mult mai bine sa vorbești cu părinții despre asta, ei știu mult mai bine ce este bun pentru tine
Din punctul meu de vedere nu te-as sfătui sa faci avort acum la prima sarcina (în caz ca esti) deoarece după exista șanse sa nu mai ramai însărcinată toată viata (am cunoștințe care au pățit acest lucru).
Asa ca cel mai ok ar fi sa comunici cu părinții și sa le ceri un sfat