| ingerpalid a întrebat:

Sunt putin speriata si nu am la cine sa apelez pentru un sfat. de curând am întreținut relații sexuale cu prietenul meu. eu eram in perioada fertila. nu ne-am protejat, desi la începutul actului i-am facut oral. ce sanse sunt sa fi ramas s in acest caz însărcinată?
dar daca isi da drumu cand o facem neprotejat, dar anal, iar eu am fost la baie imediat apoi si m am șters?
cer aceste sfaturi, deoarece dupa cum am zis trebuia sa am ovulația si nu am avut-o inca sau nu am conștientizat eu. este posibil?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Extrem de putine femei isi dau seama sau simt o mica durere in momentul eliberarii ovulului din foliculul ovarian. Daca ai accepat sa intretii sex neprotejat stiind ca esti in perioada fertila ti-ai asumat un risc constient. Daca sexul oral i-a provocat ejacularea si imediat dupa a urmat sexul intravaginal, posibilitatea de a se scurge sperma ramasa in uretra direct in vagin si de a se forma o sarcina este de la mare la foarte mare. Posibilitatea de a se scurge sperma ejaculata in colon in afara anusului si de acolo in vagin este de la extrem de mica la aproape imposibila mai ales in conditiile descrise in intrebare chiar si in cazul in care in acel moment esti in perioada fertila. Esti convinsa ca ai calculat bine momentul ovulatiei pentru ca doar astfel sa poti determina si perioada fertila a ciclului tau menstrual? Multa sanatate!

| ingerpalid explică (pentru corbulalbrosu):

Buna! In timpul sexului oral, nu a ejaculat. am continuat normal. nu a ejaculat in mine deloc. sa inteleg ca nu sunt sanse foarte mari? ovulația trebuia sa o am azi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ingerpalid):

In cazul in care nu s-a produs ejacularea inainte de a incepe sexul intravaginal, si se pare ca are o experienta sexuala destul de mare din moment ce rezista la excitarea prelungita.In astfel de situatii posibilitatea de a "scapa" sperma in timpul frecusului probabil ca se poate exclude deoarece ai precizat ca a ejaculat dupa ce a terminat sexul si a ejaculat ulterior in exterior. Trebuie sa ai incredere in partener din moment ce accepti sa intretii sex neprotejat in perioada fertila insa in cazul in care el este experimentat probabilitatea de sarcina exista insa este teoretic foarte mica. Perioada fertila a inceput in data de 14(15) iulie si va tine pana pana maine dar pentru a fi foarte sigura pana poimaine, adica 19(20) iulie.

7 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Salut,

Observ din întrebarea ta că faci niște confuzii sau nu cunoști anumite lucruri, așa că m-am gândit să ți le explic.
O femeie rămâne însărcinată în momentul în care un bărbat ejaculează în vaginul ei cu condiția ca aceasta să fie în perioada de ovulație. Perioada de ovulație apare cu 14 zile înainte de ziua următorului tău ciclu, plus sau minus în funcție de femei. De ovulat nu cred că aveai cum să îți dai seama că ovulezi pentru că așa ceva nu se simte. Unele femei întâmpină o anumită durere în partea stângă sau dreaptă, în funcție de ovarul din care se eliberează ovulul. Aceasta se cheamă durere Mittelschmertz. Din păcate, numai 1 din 4 femei au experiența acestei dureri și chiar și așa, durerea asta poate apărea înainte, în timpul sau după ce ovulezi, deci așa cum încerc să îți demonstrez, este extrem de greu să identifici o dată exactă a ovulației și să spui „Da, aia e".
Faptul că tu i-ai făcut sex oral înainte să faceți sex vaginal nu schimbă cu absolut nimic lucrurile. Așa cum spuneam, totul depinde de acel lichid ejaculator pe care îl eliberează bărbatul la sfârșit. Dacă a terminat înăuntru la tine, ai șanse foarte mari să rămâi gravidă dacă te aflai într-o zi fertilă.
Cât despre sexul anal, să zicem că nu este așa de riscant precum sexul vaginal, dar dacă vrei să fac pe Avocatul Diavolului acum, sperma s-ar putea scurge din anus în vagin și ai putea să rămâi gravidă. Dar șansele sunt reduse.
Părerea mea este că ar trebui să citești și să te mai informezi cu privire la actul sexual pentru că pari tânără și un pic nepregătită. Citește în special despre metodele contraceptive (prezervativul, anticoncepționalele) și protejează-te pentru că dacă o ții în ritmul ăsta, ai toate șansele să ajungi însărcinată. Eu sper că de data asta ai avut noroc și că ai învățat din experiență.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De doctori ai auzit? daca da, de ce nu îi intrebi pe ei, nu mai fi speriată, mergi cu incredere la doctor, si spune i ce te frămîntă. Ce vârstă ai? multa sanatate.

| Alejay a răspuns:

Ca sa ramai insarcinata ejacularea trebuie sa se intample in vagin, anusul nu are treaba cu insarcinatul.
Daca ejaculeaza in vagin te stergi degeaba este posibil sa ramai insarcinata, omul cand ejaculeaza o face cu viteza foarte mare in vagin nu pe vagin

| neutrino a răspuns:

Am inteles ca inainte de a face sex vaginal, i-ai lins un oral. Din pacate pentru tine, sexul oral nu este o metoda de protectie pentru un sex vaginal, facut neprotejat.

| CrystyCRS a răspuns:

Sunt sanse de 90% sa fii insarcinata!