| Swim1231131 a întrebat:

Am nevoie de voi, de cateva sfaturi in legatura cu situatia mea si va rog din suflet sa ma ajutati. Este vorba despre o relatie cu o fata, o fata la care tin foarte mult si acum sincer nu stiu daca mai este vorba despre iubire, dar e vorba despre obisnuinta. Nu ma pot impaca cu gandul ca ea este cu altcineva. Comportamentul sau ma face sa cred ca nu ma iubeste, este o fata alintata si independenta. Avem 6 luni impreuna si in aceste 6 luni s-au intamplat foarte multe. Cand spun multe, ma refer la certuri si impacari una dupa alta, neintelegeri foarte multe. dar mi-a placut de la inceput de ea si se pare ca m-am obisnuit cu ea. Se comporta sec uneori, plictisita parca. e posesiva. e geloasa. nu stiu, poate asta ma atrage la ea, dar eu nu sunt sigur ca ma iubeste sincer asa cum imi doresc! Va rog sa ma ajutati cu un sfat sad

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Poate ca si faptul ca e cu altcineva sa fie o lectie pe care vrea sa ti-o dea (o razbunare imatura), legat de cine stie ce neintelegere ati avut voi doi, in ultima vreme.
Cert e ca ati avut o relatie cu nabadai, care probabil nu s-a terminat.
Din partea ta, cu siguranta.

| neutrino a răspuns:

Trebuie sa accepti realitatea; adevarul este ca relatia voastra nu mai exista. Nu este usor, dar timpul rezolva si astfel de probleme.

| cristimihailov a răspuns:

Un prieten avea un catel, Flappy. Nu stiu neamul, dar ceva micut, foarte simpatic si jucaus. Dar avea o mica problema de personalitate. Musca, latra aiurea, fugea cu pantofii invitatilor, nu rata nici o vaza, facea pe berbecul in plasma omului, in fine.

Desi era adorabil, era un cosmar. A tot incercat sa il cuminteasca, dar na. Cu visul rau nu te pui. Tot ce facea catelul era sa ii faca in ciuda stapanului.

Dupa ce il certa, incepea sa se gudure ca sa primeasca iertarea. Primea iertarea, statea cuminte cateva ore si o lua de la capat.

Initial a fost interesant, chiar hazliu. Insa de cand a inceput sa isi cumpere vesela anticasanta (personal nici nu stiam ca exista asa ceva, dar na, nevoia te poate invata). Apoi cand a inceput sa construiasca diferite bariere pentru catel, situatia a devenit destul de stresanta.

Cand veneam pe la el, ne puneam pantofii pe rafturile de top ale cuierului. Sa nu plecam in ciorapi sau in picioarele goale inapoi acasa.

A avut norocul si catelul i-a fost furat. In loc de agitatie si o stare de nervi, in casa lui a aparut linistea.

Dupa vreo doua luni, catelul s-a intors. Avea alta zgarda, dar nemarcata, si ma rog, era ingrijit (tuns, fara insecte si alte animalute mici pe el) - de aici a rezultat ca a fost furat. Pana nici hotul nu a reusit sa il tina in frau si l-a trimis inapoi.

Gandeste-te ca fosta ta este ca acel catel. E ok sa il ai pe termen scurt.

Pe termen lung, nu ai nevoie de oameni cu probleme de atitudine. Ai nevoie de oameni care sa te faca sa cresti frumos, sa devii stabil si increzator in tine, sa te faca sa te descoperi pe tine.

Din pacate fosta ta nu prea exceleaza la capitolul asta.

Sufera si tu putin si mergi mai departe. Cauta alta si descopera ce este cu adevarat placut.

Pana si hotul a eliberat catelul. Nu o sa uit prea curand asta.

Poate te ajuta paralela asta...

| Maioru a răspuns:

Cum este posibil sa intervina obisnuinta la voi care sunteti impreuna de 6 luni cand eu am 38 ani de cand sunt cu sotia si ne iubim la fel si acum dupa atata timp si voi v-ati plictisit in 6 luni.Da este secolul vitezei si totul se misca foarte repede, cunostinta, sexul, si papucii. Poate nu va potriviti daca ati avut parte de atatea in 6 luni, poate nu sunteti facuti unul pentru altul.Mai incercati si cu alti parteneri sa vedeti daca tot asa merge treaba, trebuie sa va dati seama de unde este buba.