| Queenbee a întrebat:

am nevoie de voi. nu credeam ca o sa ma refugiez in lumea virtuala si o sa le cer parerea unor necunoscuti, dar nu mai suport, toti prietenii mei ma judeca, parintii nu ma inteleg, ma simt exact ca o carpa happy, ok hai sa trecem la subiect. am avut o relatie de 8 luni de zile cu un baiat din liceu, mi-a gresit 1, 2, 3, 4 l-am iertat. pentru ca il iubeam si de ce sa ma mint il iubesc insa acum o saptamana a fost intr-o tabara in Grecia in timp ce eu stateam cu maica-sa si ne gandeam ce sa-i pregatim baiatului sa se simta bine... el ce facea? Ma insela cu alta. Jur ca nu inteleg, am fost.perfecta, chiar el mi-a zis imi dadeam viata pentru el, fugeam cu el, il iubeam orbeste. apoi sa aflu asta. sunt distrusa, va rog, niste sfaturi ceva...mc

Răspuns Câştigător
| rockirm a răspuns:

Renunta la el. e pacat sa te umilesti atat. esti tanara ai posibilitatea sa iti refaci viata sentimentala fara probleme. crezi ca el te iubeste din moment ce are astfel de apucaturi? eu sincer iti garantez ca te considera un obiect si eventual unul sexual. tu daca inselai el te ierta?
in fine nu este persoana potrivita pentru tine sa o iubesti sunt. spui ca toata lumea te considera " carpa". primul care te considera astfel este EL "iubitul" de aici ai plecat cu astfel de ganduri si le-ai resfrant si asupra colegilor parintilor etc. drama daca pot spune asa nu consta in relatia ta cu parintii si colegii ci in modul de a percepe eventualul lor ajutor sau modul lor de comunicare, care acum ti se pare extrem de dur si dubios.
dupa ce scapi de aceasta povara vei vedea ca cei din jurul tau au un comportament perfect normal pe care acum il percepi eronat.
pe scurt scapa de el si vei vedea ca lucrurile se schimba garantat. multa bafta

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nimeni in lume nu-si doreste o femeie perfecta. Fiindca este obositoare si plictisitoare. Orice barbat isi doreste o femeie "umana" cu defecte, cu nepasari, nu un robotel indragostit orbeste. Aici ai gresit, ca de indragosteala ai uitat sa mai fii tu, sa te mai comporti ca un om si nu ca un android "perfect".

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Uita-l si roaga-te sa gasesti unul care sa iti pretuiasca dragostea!

Am patit si eu ca tine si nu ma mai gandeam ca voi gasi unul cu capul pe umerii. Ei bine, l-am gasit mai repede decat credeamhappy si acum avem 1 an impreuna, ne iubim si el e aproape perfecthee hee.

Nu ramane inchistata in trecut! A fost vina lui, tu n-ai gresit decat cu faptul ca i-ai aratat prea mult cat ti la el si dumnealui a profitat la maxim!

| Razvan a răspuns:

Bine ai venit in adolescenta!winking
Habar nu ai cat de gresit gandesti despre parintii tai. Ei sunt singurii care au dreptul sa te judece, sa te loveasca(metaforic vorbind) si tu cu lacrimi in ochi sa le pupi mana.La prietenii nu ma bag.Aia ii poti schimba oricand nu sunt, nu au fost si nici nu vor fi niciodata niste constante in viata unui om.Pe cand parintii te-au invatat atatea, nici in trei vieti nu le-ai putea multumi
Cat despre acel baiat ai facut o mare prostie pentru ca te-ai schimbat pentru el.Crezi ca perfectiunea atrage? Gresit.Doar fascineaza.Nimeni nu imi garanteaza mie ca daca ma fac pres in fata unui tip el se insoara cu mine
Asa ca nu mai fi distrusa ca nu ai pentru cine.Inainte ca sa le ceri altora sa te inteleaga mai bine ai incepe sa iti repari din greseli cand inca mai poti

| Flav a răspuns:

Mai, cand cineva iti greseste o data, hai maxim 2 ori(desi nici atat), il mai ierti si a 3-a oara, si a 4-a oara? Acum depinde si-n ce au constat greselile acelea. Probabil acel baiat si-a batut joc de tine de la inceput. Cand ierti, cand treci cu vederea, adica iti asculti inima, trebuie sa detii si-un sambure de intelepciune, exact pentru a nu te considera drept o carpa pe care el o poate intoarce in orice moment cu orice fel de povestioara inventata pe loc.
Cred ca acest baiat nu te-a meritat de la inceput. Acum fruntea sus, trebuie sa mergi inainte, lumea nu se opreste aici. Trebuie sa inveti pe viitor sa casti mai bine ochii, sa te asiguri ca persoana de langa tine te respecta si te iubeste asa cum consideri tu si sa nu mai ierti lucruri ce nu sunt de iertat fiindca increderea in cineva se pierde o singura data in viata.

| Floreenofficial a răspuns:

E vina lui. tu nu ai absolut nicio vina.nu i-ai gresit cu nimic. i-ai acordat timp din viata ta.esti de apreciat.gasesti altu' draga :*

| Hmmmm a răspuns:

Nu te merita.nu te iubeste.
daca te iubea cu adevarat nu te insela, era sincer cu tine si te respecta.lucrurile astea vin o data cu iubirea.in momentul in care el te-a inselat a disparut o parte din iubrea pe care o simtea pentru tine.
daca il iubesti si il vei ierta la nesfarsit te va lua drept proasta si iti va gresi la nesfarsit petru ca va stii ca il ierti.nu merita.ai facut bine ca te-ai despartit de el.
degeaba iti spune lucrurile alea daca nu le demonstreaza.cuvintele nu au nici o valoare daca nu sunt sincere. daca le zicea pe bune atunci iti si demonstra ce simte petru tine, dar ti-a demonstrat exact contrariul.
e timpul sa mergi mai departe.nu ai altceva de facut.asa iti va fi tie mai bine.nu mai are rost sa suferi pentru cineva care nu merita asta.incearca sa iei totul ca pe o experienta in plus, incearca sa mergi mai departe.este cel mai bun lucru pe care ai putea sa il faci.

| Paula007 a răspuns:

Pai, alegeti o zi in care sa fii singura acasa, sau poate una din cele mai bune prietene sa fie singura acasa.intre timp, nu te inchide in tine, incearca sa-ti plangi supararile (suna copilaros, dar dupa un plans bun vei vedea ). apoi iti cumperi o sticla de alcool si toata noaptea, tu si prietena/prietenele ta(le) o veti petrece barfind ex-ul tau. bune, rele, vicii, defecte. cauta toate motivele pentru care merita sa-l urasti; ajutata de cel putin o prietena de a ta, crede-ma ca vei gasi destule happy

( povestea cu alcoolul tine doar o data, nu-ti face un obicei din asta.desi alcoolul este un "bun" prieten la suparari, te va distruge mai devreme sau mai tarziu! )
a doua zi, fa un dus fierbinte, poate poti sa stai in cada vreo ora timp in care sa-ti permiti sa NU te mai gandesti la nimic.

fa-ti o cafea sa-ti treaca durerea de cap, uita-te la filmul tau preferat ( sa fie comedie) si evita cu tot posibilul sa te mai gandesti la dobitoc.

in cazul in care suna, nu raspunde, nici la telefon, nici pe mess. scoate-l definitiv din viata ta; oricat de mult ti-ai dori sa-l lasi sa-ti ofere o minciuna plauzibila drept scuza pentru inselat, NU O FACE!

acum, ESTI TANARA, ESTI FRUMOASA, VIATA MERGE INAINTE SI cel mai important, ESTI PUTERNICA!

nu mai ai nevoie sa te plangi tuturor pentru ce ai patit.deja ti-ai "jelit " durerea asa ca procesul de vindecare incepe.iesi in oras cu fetele, nu te inchide in casa, cumpara-ti acadele/inghetata/prajiturele tot ce te-ar face sa zambesti.si in curand vei putea iesi din nou la agatat happy

| paramore a răspuns:

Indiferenta doare cel mai tare. daca a tinut si el cat de cat la tine, o sa il doara si va nota diferenta de la fata super indragostita la cea care nu il mai baga in seama si il trateaza cu dispretwinking

| Miha1308 a răspuns:

In primul rand nu te lasa descurajata, stiu ca ai fi facut totoul pentru el, dar sincer nu te merita dupa ce ti-a facut atatea.Sterge-ti lacrimile si mergi mai departe. E foarte greu dar numai de tine tine asta.Stai tu linistita ca va fi si mai bine. Daca vrei sa mai pove lasa-mi id-ul pe privat.Multa Bafta!:*

Miha

| kidu_6779 a răspuns:

Heyy...cam dificila situatia.sad
Stiu cat de greu e sa uiti si poate ca uneori iti pare imposibil dar nu e chiar asa.
Chiar si el ti-a spus ca ai fost perfecta dar...gandeste-te putin, nici macar intr-o astfel de relatie nu a putut fi fidel.
Ar trebui sa te intrebi altceva:Cum ar fi fost daca erai tu in locul lui? Te-ar fi iertat oare?
Il poti ierta si acum dar nu cred ca se va schimba vreodatasad.
Tot ce poti face e sa treci mai departe desi e greu.Ridica fruntea sus...nu tu ai gresit, ci EL.
Daca vrei sa mai vorbim...lasa-mi id-ul tau printr-un mesaj.happy
Succes.happykiss

| kattya96 a răspuns:

Ahhh... vezi acest lucru dinstruge multe persoane. Imi pare rau sa spun dar ai gresit cand i-ai dat a 3a sansa, era evident ca nu tinea la tine asa cum tineai tu la el. NU si subliniez NU ESTI O CARPA, dar vei deveni daca vei ramane cu el. Pe el nu il intereseaza cat suferi tu, el se foloseste de tine si sa vezi ca la un momendat o sa te lase balta. Dar NU VA AVEA TIMP SA O FACA pentru ca tu vei pune punct. Stiu ca e dureros insa sa stai asa este si mai dureros o sa vezi ca TIMPUL le av rezolva pe toate si in curand vei reusi sa cunosti noi persoane si sa ti se schimbe totul in bine.PE SCURT NU TE MERITA.
Esti mult mai buna decat si-ar imagina el si intr-o zi vei gasi pe cineva care chiar te va intelege si va aprecia persoana care este langa el.
SUCCES happy SI CAPUL SUS!

Răspuns utilizator avertizat
| caprioara a răspuns:

Da, momentele astea pot fii foarte grele atat pentru tine cat si pentru ceilalti. Nu te descuraja, lumea nu se termina la el. Da, ati fost impreuna 8 luni, in care el te-a mai inselat de 4 ori, iar acum a fost inca o data. Rupe relatia cu el, chiar daca il iubesti mult, nu te merita, nu ai de ce sa stai cu un tip ca el care nu te respecta si care nu te-a respectat niciodata. Ti-a prins slabiciunea ca orice ar face tu o sa-l ierti, iar daca acum o sa-l mai ierti inca o data, stai linistita ca o s-o mai faca...chiar daca el iti v-a promite ca "nu mai fac", "intoarce-te la mine", "te iubesc mult". Cu toate astea o sa te mai insele, pentru ca a mai facut-o, si nu numai o data, ci de mai multe ori...Trage aer in piep, impune-ti punctul de vedere, fii tu insati, si spune-i ca nu mai puteti merge inainte in minciuni si in farse. o sa fie bine; depinde doar de tine. Sper ca ti-am fost de ajutor

| mihamihaela1234 a răspuns:

Nu are nici un rost sa plangi dupa el! viata merge inainte.
In primul rand arunca toate lucrurile care iti amintesc de el.
Ca sa te simti mai bine fa lucruri care lui nu ii placeau(ex. el uraste tricoul tau cu pink, poarta-l)
Existe un proverb romanesc"cui pe cui se scoate" incearca sa iesi, sa acorzi o sansa baiatului ala care vrea sa fie cu tine de cand erati de 10 ani...
Iesi cu prietenele in cluburi, la shopping, oriunde, nu te inchide in tine!
mult succes:* si nu uita :nu merita sa suferi pentru... el!

| micki_6523 a răspuns:

Pai:

1)Du-te mai repede si vorbeste cu el!, Intreaba-l de ce a facut asta, cine era fata aia
2)Tu de unde stii? De multe ori oamenii mint; Daca l`ai prins tu, inteleg, dar daca la prins altcineva...happy

3)Daca iti spune cine era si asa, plateste`i cu aceeasi monedaawinking

O sa vezi ca o sa se simta si el prost, la fel ca tine cand ai auzit/vazutwinking

Eu nu cred ca te iubeste, nu merita sa suferiiwinking

| Mariusssss a răspuns:

Spui ca ceilalti te judeca, dar tu judeci un om in mod public. Daca nu ai calitatea de a alege singura pentru tine, te astepti ca strainii sa o faca? Asculta gura lumii, mereu te va indruma catre o cale mai anevoioasa decat cea pe care esti. Iar in relatia de cuplu e simplu. Simti ca cineva-ti murdareste fiinta.il lasi in pace si-ti vezi de drumul tau. Atunci cand iti asezi inima in palma cuiva, asta nu inseamna ca acel cineva nu ti-o va arunca la ghena de gunoi. Trebuie doar sa stii sa alegi! Atat!

| biutzacool12 a răspuns:

Cand un baiat iti da mai multa atentie iti spune ca te iubeste ca esti perfecta atunci iti dai seama ca te inseala ce trebuie tu sa faci este sa uiti de el sa treci peste.nu fi asa ofensata va trece sperca ti-am fost de ajutor pa-pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta cu dragostea la copii e o frectie

| SelenaSuperFan1 a răspuns:

Renunta la el fata fii serisoasa eu am 8 ani si mai sunt baietii in lume uital cum a facut el.

| JovialDaniel a răspuns:

Ai un id de mess queenbee? si eu am trecut printr-o situatie similara. si e bine cand vb cu cineva... cand ai cui sa te descarci, chiar mi-ar face placere sa vb cu tine. da-mi un mesaj pe TPU cu id tau daca vrei.

| FoofieLips a răspuns:

Platestei'o cu aceeasi moneda si vezi cum reactioneaza. Poate va vedea ca a gresit si se va intoarce la tine.winking

| Queenbee explică:

Foofielips happy Se spune ca razbunarea e arma prostului, nu imi sta in caracter sa fac chestii de genu' nu simt ca ar trebui sa fac asta si ma eschivez de la copilariile de genul... oricum merci pentru sfat

| Queenbee explică:

Anonim happy N-a fost tocmai dragoste de copii sti...pentru mine n-a fost frectie. cel putin pentru mine. Mc oricum ca mi-ai citit mesajul