| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor! Deci ieri mi-am inceput viata sexuala si prietenul meu mi-a spus ca nu s-a rupt prezervativul,ca era plin si ca nu a curs nimic din el. Dar de ieri de cate ori merg la baie,imi curge un lichid incolor si putin vâscos si cu cateva puncte rosii (abia observabile) si imi e frica daca totusi s-a intamplat ceva cu prezervativul. Mentionez ca eu de o luna iau anticonceptionale Triregol doar pentru reglarea hormonala. Si ieri cand am facut asta, a fost prima zi de pauza (de cele 7 zile) in care normal vine menstruatia. Si nici azi nu mi-a venit menstruatia. E posibil sa fi ramas insarcinata? Am 18 ani.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastilele anticonceptionale (AC) Triregol sunt folosite de regula in scop contraceptiv pentru a se preveni posibilitatea de a se forma o sarcina in urma intretinerii de contacte sexuale neprotejate finalizate cu ejacularea spermei in vagin in mod intentionat. De asemenea pot fi prescrise si doar ca tratament hormonal in vederea stabilizarii activitatii hormonale cu scopul de a se regla ciclul menstrual pentru ca acesta sa devina REGULAT. In consecinta nu trebuie sa fii deloc ingrijorata deoarece chiar si in situatia in care ar fi ajuns sperma in vagin, in acest moment organismul tau este protejat si este IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina. Scurgerea de care amintesti in mod sigur reprezinta si un inceput de eliminare de materii care intra in compozitia menstrei. Scurgerea respectiva prevesteste inceperea menstruatiei care se va produce in mod efectiv in urmatoarele 2-3 zile asa cum este normal sa se produca. Poti fi foarte linistita fiindca este IMPOSIBIL sa existe o sarcina. De asemenea trebuie sa stii inca de pe acum ca modul de a decurge menstruatia va fi mult diferita fata de cele anterioare din toate punctele de vedere, ca si timp, cantitate, culoare, flux zilnic de eliminare, aspect, miros, compozitie, etc, etc. Multa sanatate!

| Darkbluecristina123 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru raspuns! Sper sa fie totul bine

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Din cele prezentate de tine nu poate fi posibila o sarcina.

| vocea a răspuns:

Daca nu s-a rupt prezervativul nu ai de ce sa iti faci griji, dar esti sigura oare pe ce spune el.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru vocea):

Nu stresa fata in mod inutil. Prezervativul a fost folosit INUTIL fiindca exact acesta este scopul pastilelor AC de a permite barbatului sa ejaculeze in vagin intotdeauna fara nicio restrictie in FIECARE ZI a ciclului menstrual. Nu are absolut nicio importanta ce a spus sau afirmat baiatul. In aceste conditii in proportie de 99, 7% este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina, iar daca pastilele AC au fost administrate corect si la timp atunci formarea sarcinii este 100% imposibila.

| Miihaa a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi

| Bishopp a răspuns:

Daca luai conceptionale nu trebuia sa folositi prezervativul. Asa simteai alta placere si el la fel. Nu trebuie sa iti faci griji, nu o sa ramai insarcinata! Ar trebui sa mergi la ginecolog in legatura cu problema ta. Daca vrei da mi mesaj in privat si da-mi cateva detalii sa iti pot spune o parere in legatura cu lichidul ala.