| andreeacorinabarbu a întrebat:

Ieri am avut prima experienta sexuala, iar prietenul meu m-a dezvirginat, dar nu a introdus tot penisul. Nu am terminat pt ca aveam dureri mari si imi curgea sange. El s-a dus la baie si si-a mai frecat-o de cateva ori pana sa isi dea drumul. Cert e ca i-a curs acel lichid seminalsi nu stiu daca a ajuns in vaginul meu. Nu stiu daca sunt in perioada fertila pt ca am menstruatia neregulata si trebuia sa imi vina acum o saptamana, dar nu a venit. Exista sansa sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| rocket1204 a răspuns:

Buna Andreea! Este normal sa ai o menstruatie neregulata mai ales pana in vasrta de 16 ani si daca nu ti-ai inceput viata sexuala. Inteleg ca ieri ai avut contacul sexual, insa tie nu ti-a venit de o saptamana ciclul, ca urmare acea saptamana de intarziere nu este legata de actul pe care tocmai l-ati avut. Exista sanse foarte mici sa ramai insarcinata numai din lichidul secretat de partenerul tau. Esential este sa nu ejaculeze in vagin. Te sfatuiesc si te rog sa nu folosesti pe viitor metoda calendarului deoarece este absolut ineficienta. Femeia poate ramane insarcinata indiferent de perioada. Alege metode contraceptive sanatoase care sa nu-ti afecteze santatea ta si a aparatului tau genital precum pilulele anticonceptionale. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Cum nu stii daca lichidul seminal a ajuns la tine in vagin? Tu nu ai fost atenta in ce directie s-a dus sperma. Daca nu a ejaculat in tine, sansele de a ramane gravida sunt minime.

| andreeacorinabarbu explică (pentru Emilian65):

Lichid pre-seminal, nu sperma

| Ioana803 a răspuns:

La primul contact sexual, o fata poate ramane insarcinata mult mai usor decat una care este la al n act sexual!
Avand un ciclu neregulat, sansa de a ramane insarcinata este egala in orice zi a lunii.

| LupascuPaul a răspuns:

Exista sansa sa fi ramas insarcinata?
Nu stiu sigur!
Dar stiu sigur ca:
Exista prezervativ
Exista anticonceptionale
Exista pilula de a doua zi (maxim 2 ori pe an)
Exista metoda calendarului

4 metode pentru a preveni o sarcina!

Data viitoare incearca sa le folosesti!winking

| mihai1996djfjfjfkfjejdjf a răspuns:

Normal ca s-ar putea incearca sa iei pastile si sa le spui parinttilor laughing)