| Heiheihei1998 a întrebat:

Am nevoie urgenta de voi! Am luat pilula de a doua zi de doua ori intr-o luna. exact cum scria pe prospect la 3 zile mi-a venit acel ciclu fals de ambele dati asta fiind in septembrie. Acum in luna octombrie suntem in 26 nu mi-a venit menstruatia! Sunt oare insarcinata? Am nevoie de.voi! Am uitat sa.mentionez ca dupa prima pilula am facut un test si a rezultat negativ si la doua saptamani am luat cea de a doua pilula. AJUTOOR

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! După cum știi pilula se ia odată la 6 luni, total fals! Pilula de a 2 a zi o poți lua de mai multe ori într-un an atâta timp cât exista un ciclu distanta intre cele 2! Într-adevăr nu e bine sa abuzam de ea pentru ca datorita concentrațiilor mari de hormoni ele pot duce la depresie. Nu ai menționat exact dacă ai avut un ciclu normal intre cele 2 pilule, dar eu cred ca nu ești însărcinată și dacă nu te simți rău înseamnă că totul e ok, însă pe viitor ar fi bine sa nu mai iei asa, mai bine ia niște anticoncepționalele sau apelează la prezervative. Take care!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ce pastile ai folosit nefericit-o? Se pare ca esti esti complet retardata din moment ce ai reusit o asemenea "performanta" de o imbecilitate si iresponsabilitate sinonima cu nebunia. Acele pastile pentru a nu produce afectiuni grave aparatului reproducator se pot folosi de cel mult 2 ori intr-un AN sau in intreaga VIATA. Sangerarile aparute au reprezentat reactii adverse ale organismului fata de hormonii sintetici introdusi in mod abuziv in corp, care au dereglat masiv si in mod extrem de grav activitatea hormonala. Probabil ca nu se va produce prea repede o noua menstruatie fiindca exista si aceasta posibilitate ca ovarele sa fie afectate in asa masura incat sa nu mai produca ovule. Doar o consultatie urgenta efectuata de un medic ginecolog specialist s-ar putea sa-ti repare ce se mai poate remedia dupa o greseala atat de grava. Nu esti insarcinata insa in mod sigur ti-ai distrus sanatatea. Fiindca testul de sarcina a fost facut absoIut INUTIL si FARA ROST si rezultatul obtinut este FALS/GRESIT. Daca tii la sanatatea ta ar fi indicat sa urmezi singurul sfat ce se poate da in acest caz si anume; cat poti de urgent sa te prezinti la o consultatie ginecologica. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Și după ce mergi la medic, fă-ți un mare serviciu ție: du-te la un curs de educație sexuală, că ești varză! Și o să ai mult de suferit în viață dacă o s-o duci tot așa!

Răspuns utilizator avertizat