| Negrea_Andreea_1996 a întrebat:

Stiu ca nu este locul potrivit pentru astfel de întrebări...Dar am nevoie de un sfat.
În luna august am avut un contact sexual neprotejat, am luat o pilula Escapelle la vreo 30h după "accident". Totul a fost ok, în luna respectiva am avut ciclu la data așteptată, septembrie la fel dar apoi în octombrie am avut o zi cu sangerari, apoi s-a oprit si dupa o saptamana am avut ciclu în jur de 6 zile. În luna noiembrie nu am avut ciclu, doar o zi de sângerare apoi s-a oprit. Sunt putin speriata.
Am facut un test de sarcina la sfarsitul lunii octombrie si a iesit negativ. Oare am motive sa ma ingrijorez? Am dureri de spate, sanii umflati, imi cade parul...
As avea nevoie de un raspuns, va rog.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea pastila contraceptiva blestemata si nenorocita de a 2-a zi Escapelle, poate sa deregleze ciclul menstrual pe termen lung uneori chiar si peste 1 an de zile. Activitatea hormonala din organismul tau este complet dat peste cap si din acest motiv se intampla toate aceste stari anormale de care amintesti. Atat ciclurile menstruale cat si menstruatiile devin absolut atipice, anormale, imprevizibile si din acest motiv nelinistea si stresul reprezinta pretul uneori greu de platit pentru nesabuinta de a le folosi fara sa fie indicat de un medic ginecolog. In mod sigur nu este vorba de o sarcina nici macar ipotetica, este vorba de o dereglate foarte grava a activitatii hormonale, care poate sa mai dureze inca multe luni. Ar fi bine sa te prezinti la o consultatie ginecologica pentru a se vedea exact despre ce ese vorba si eventual sa iti prescrie un anumit tratament adecvat. Multa sanatate!

| Negrea_Andreea_1996 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos. Mânie mai fac un test si apoi o programare la ginecolog.

| Butin a răspuns (pentru Negrea_Andreea_1996):

Evita sa mai iei otravuri din alea ca mai tarziu cand o sa vrei sa faci copii e posibil sa nu mai poti.

3 răspunsuri:
| Mrlove2017 a răspuns:

O bomba cu hormoni cu repercursiuni pe parcursul a multe luni! Depinde de organism, dar in general deregleaza menstruatia