| Flavy_Flavia_1995 a întrebat:

Buna, am o întrebare. Am luat o pastila de a doua zi apoi și mi-am venit menstruatia de 2 ori in aceeași luna după pilula de a doua zi. Asta a fost acum 3 săptămâni și luna acesta nu mi-a venit menstruația, mi-a întârziat 6 zile și încă nu mi-a venit. Mi-am făcut test de sarcina mi-a arătat negativ, oare sa se fi dereglat? Testele sunt sigure

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu te mai astepta sa-ti vina ciclul regulat pentru urmatoarele 6-12 luni, din cauaza fecetlor dezastruoase ale pastilei de a doua zi.

| Violleta2022 a răspuns:

Cat privesc testerele de sarcina, nu sunt sigure sau perfecte, doar 94-95%, avand si o marja de eroare sau ineficienta, depianzand direct de momentul acnd sunt luate si de corpul femeii, care-l poate respinge, daca este alergica la produsul din pastila.
In orice caz, pentru urmatoarele 6-12 luni, sexul este recomandat sa se faca numai cu prezrevativ, deoarece ovulatia se poate produce oricand, din cauza acestor dereglari hormonale majore, produse de pastila de a doua zi.
O asemenea pastila, care-i o bomba hormonala nu-i indicata sa fie luata decat 1 data in viata, pentru ca riscurile sa faci tumori sau cnacer, este f mare.

| Flavy_Flavia_1995 explică (pentru Violleta2022):

Pai ma gândesc ca ar trebuința arate lat satul de sarcina Titus am făcut 4. Și de apaoroe 4 săptămâni aproximativ am luat pastila poate nu 4 dar sigur 3.

| corbulalbrosu a răspuns:

Prima dintre cele 2 sangerari amintite cea care s-a produs probabil dupa trecerea a 4-7 zile fata de data la care a fost administrata pastila contraceptiva, a reprezentat reactia adversa de aparare a organismului fata de invazia de hormoni sintetici in organism. Acesti hormoni au rolul de a bloca activitatea ovarelor si acest lucru se poate produce numai prin dereglarea activitatii hormonale normale, care controleaza si dirijeaza in intregime desfasurarea ciclul menstrual incepand cu prima zi de sangerare menstruala si pana in ultima zi a ciclului. De obicei activitatea hormonala este grav perturbata si din acest motiv urmatoarele cicluri menstruale devin imprevizibile si imposibil de anticipat in ce mod se vor desfasura : mai mult sau mai putin dereglate si la termene neregulate si de asemenea si modul de desfasurare a sangerarii menstruale poate deveni complet atipica sau chiar anormala in urmatoarele minim 3-4 luni, iar in unele cazuri ciclul poate fi afectat pe o perioada de chiar si un an de zile. In concluzie poti fi sigura si convinsa ca menstruatia nu a pornit din aceste motive si s-ar putea ca aceasta ''intarziere'' a pornirii menstruatiei sa continue inca multe zile sau chiar si saptamani. Multa sanatate!

| Catalina990099 a răspuns:

Din cate stiu eu, pastila de a doua zi dereglează menstruatia.