| Suki08 a întrebat:

Buna, am niste dureri de burta joase uneori care vin cu balonare, azi dimineata am stat in frig cam 2 ore fiindca a intarziat autobuzul si peste cateva ore au incepu durerile, sunt niste dureri diferite fata de cele menstruale, ideea este ca sunt ingrozitoare, daca ma duc la toaleta mai trec putin, daca este nevoie mentin ca mi am inceput viata sexuala si am 15 ani, aproape 16, si am cistita in momentul de fata daca ajuta, cei care vreti sa jigniti sau sa judecati mai bine nu comentati, in caz contrariu o sa dau raport!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, cistita da aceste simptome, fiind o infectie urinara destuld e urata, care recidiveaza daca nu este tratata corespunzator pana la eliminarea ei definitiva!

| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca de vina sa fie o infectie urinara care sa se fi produs pe fondul unor contacte sexuale anterioare. Cistita este o inflamatie a mucoasei din interiorul vezicii urinare. Este confundata deseori cu anexita, care este o inflamatia localizata la nivelul organelor genitale, fiindca principalul simptom, cel dureros si/sau de disconfort abdominal, este similar sau asemanator. Femeile sunt mai predispuse la aceasta afectiune a carei frecventa este mai mare in sezonul rece, desi nu poate fi facuta/nu exista de fapt nicio corelatie medicala intre frig si aparitia infectiilor la nivelul organelor genitale si/sau urinare. Cel mai probabil, ca acest lucru se datoreaza de fapt ca si in cazul multor altor boli, faptului ca frigul micsoreaza rezistenta sistemului imunitar de aparare al organismului. Cistita este provocata de o infectie bacteriana, care se declanseaza atunci cand bacteriile ''vinovate'' de boala, ajung in vezica urinara si o inflameaza ceea ce o impiedica sa-si indeplineasca functia sa normala. Ar fi foarte indicat sa urmezi un tratament adecvat indicat de catre un medic ginecolog care consta in antibiotice, prescrise in functie de bacteriile depistate in urma analizelor effectuate. Multa sanatate!

| Suki08 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc, deci durerile de burta pot fi datorate acesteia? Sau poate ma dor ovarele?