| Ankesenamon a întrebat:

Am o curiozitate, dupa cat timp de la terminarea ciclului menstrual poti intretine relatii sexuale? happy

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sex se poate face in orice zi a unui ciclu menstrual insa depinde de parteneri si in primul rand depinde cine si cum o face. Sex se poate intretine si in perioada menstruala. Sunt femei care au libidoul ridicat doar in perioada mestruala si pot ajunge la orgasm si extaz doar in aceste zile. Insa in general nu este recomandat sa se faca sex in acea perioada din anumite motive mai mult sau mai putin obiective. Majoritatea partenerilor incep sa faca sex din prima zi de dupa terminarea menstruatiei si continua aceasta activitate pana in momentul inceperii unei noi menstruatii. In general se prefera sa se faca sex in zilele dinaintea si de dupa menstruatie deoarece acele zile teoretic reprezinta zilele cu fertilitatea cea mai mica.

| Emilian65 a răspuns:

Se poate face sex, imediat dupa terminarea menstruatiei.

| sofisis a răspuns:

Cred ca tu confunzi menstruatia cu cilcul menstrual. Menstruatia este doar perioada in care sangerezi. Ciclul menstrual incepe in prima zi de sangerare si se termina in ziua anterioara urmatoarei sangerari.
Sex poti face oricand. Nu exista perioada infertile, asta e de subliniat. Poti ramane gravida si daca faci sex cat esti pe stop si dupa si inainte. Difera procentul de risc la care te supui iar asta e in functie de fiecare metabolism.

| cila1995 a răspuns:

Da poți să o faci chiar și în timpul doar să se protejeze partenerul tău.O să fie benefic și pentru tine căci o să se termine ciclul mai rapid din motiv că sexul stimulează scurgerea mai rapidă șimai ușoară a lichidelor așa să le zic.Dar o faci în cazul cînd sunteți ambii gata +dacă nu îți provoacă discomfort, tebuie să vă simtiți foarte liberi în *pat ca să îi poți oferi acest lucru.