| Suki08 a întrebat:

La cat timp de la un avort medicamentuos pot intretine relatii sexuale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La prima consultatie ginecologica de dupa avort (care este de obicei la 2-3 saptamani), ginecologul iti va spune, in functie de aspectul uterului si al colului, cand poti relua activitatea sexuala. Daca totul merge bine cam la 3-4 saptamani, daca faci ceva complicatii, poate dura ceva mai mult.

| corbulalbrosu a răspuns:

Contactele sexuale pot fi reluate imediat dupa ce se termina sangerarea menstrual. Avortul efectuat prin folosirea anumitor medicamente specifice, de fapt reprezinta pur si simplu o simpla menstruatie indusa/provocata si nimic mai mult. Multa sanatate!

| Elena9328 a răspuns:

După 2 săptămâni - respectiv 4 săptămâni.

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Și problema ta care e? Nu știi ce s-a întâmplat cu adevărat și care au fost motivele. Așa că n-ar fi mai bine să-ți vezi de viața și problemele tale?

| Shinderiu a răspuns:

Din cate știam 6 săptămâni. Nu sunt sigur dar e foarte probabil.