| Xten3girl a întrebat:

Buna!
Am o ingrijorare si as vrea sa stiu daca au rost aceste griji sau nu.
Acum cateva zile am facut-o cu prietenul meu si am avut ghinionul ca prezervativul sa se sparga, si toata acea sperma sa ajunga unde nu trebuie. Exista vreun risc de sarcina daca perioada a fost cu 10 zile inainte de menstruatie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intro astfel de situatie totul depinde de cat este de regulat ciclul menstrual si de asemenea ca lungimea ciclului sa nu fie mai mica de 25-26 de zile. Etapa luteinizanta incepe in momentul in care este eliberat ovulul din foliculul ovarian si tine pana in momentul in care incepe menstruatia, adica incepe un nou ciclu menstrual. Aceasta etapa are mereu un numar fix de 14 zile. Este determinat stiintific ca ovulul este VIABIL/APT de a fi fecundat de catre un spermatozoid circa 12-16 ore si pana la maxim 24 de ore (in cazuri cu totul exceptionale chiar 36 de ore). Daca in aceste circa 24 de ore nu se realizeaza fecundarea ovulului, acesta intra intr-un proces de imbatranire accelerata, degenereaza foarte rapid intr-o zi, si in urmatoarele 2-3 zile se dezintegreaza si resturile de ovul sunt resorbite de organism astfel ca dupa 3-4 zile ovulul efectiv dispare din organism. Cu 10 zile inainte de a se incepe menstruatia teoretic formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA fiindca in trompa uterina nu mai exista nici urma de ovulul caresa fie si viabil. In consecinta; totul depinde cat de precis/exact iti poti determina momentul de incepere a menstruatiei si de asemenea ca ciclul menstrual sa nu fie mai scurt de 26 de zile (deoarece etapa luteala se poate scurta si sa devina mai scurta de 14 zile intre ovulatie si menstruatie). Deci daca ciclu menstrual este normal de circa 28 de zile formarea unei sarcini este imposibila. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Riscul e omniprezent, pentru ca mama natura vrea cat mai multi bebey!
Difera doar procentajul riscului!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine este putin probabil sa fi ramas gravida.

| dominikk a răspuns:

Poate vei fi gravida daca a curs mult