| Gabriela_Patricia_1998 a întrebat:

Buna am o intrebare : Daca eu am 16 ani si iubitul meu 23 si vrem sa ne mutam impreuna si eu nu vreau sa afle mama si tata il poate baga la corupere? Mama si tata sunt divortati si eu sunt pe numele tatalui. Vreau sa stiu daca se poate sau ce este de facut. Multumesc

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Tu esti in intretinerea parintilor, el isi asuma asta? De ce sa te muti la el, sa te creasca el? Daca maine te da afara, unde te vei duce? Si cate intrebari ar trebui sa-ti pui inainte? Ne grabim si pentru ce?

| BiuL a răspuns:

Ce naiva esti...
In ceea ce priveste legea nu e nici o corupere de minori! Ar fi fost act sexual cu un minor daca ai fi avut sub 15 ani. A scapat...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te mananca rau de tot, nu mai poti astepta 2 ani? Sau te grabesti sa speli sa calci sa faci de mancare?

| neutrino a răspuns:

Poate, si nu ai nimic de facut, decat sa astepti sa cresti pana la 18 ani.

| Emilian65 a răspuns:

Parerea mea este sa nu treci peste cuvantul tatalui tau. Asteptati sa faci tu 18 ani si atunci poti sa faci pasul spre casatorie.

| SkyPilot a răspuns:

Din cate stiu eu, daca tu declari ca te-ai dus de buna voie nu au ce sa ii faca. Problema este ca va fi presiune asupra voastra, va fi ancheta, va cheama sa dati declaratii, nu va fi placut. Mai ganditi-va, poate mai este si alta cale, poate iti convingi tatal.

| cristimihailov a răspuns:

E la corupere pe fata. Sunteti la o distanta de 7 ani diferenta. Ceea ce trece la penal.

| Alcyon a răspuns:

Parerea mea e ca n-ar trebui sa fugi de-acasa. Barbatii vin si pleaca, parintii iti sunt mereu alaturi. Nu strica relatiile cu tatal tau, ca-s mai trainice ca o iubire adolescentina, care azi e, maine nu se stie.

| grab a răspuns:

Se poate orice. dar bine ar fi ca tatal tau sa isi dea acorul si sa il cunoasca personal pe prietenul tau. e foarte important sa nu iti fentezi parintii fie ei si divortati, sunt singurii care te iubesc si te protejeaza neconditionat chiar si cand vii cu coada inter picioare inapoi acasa daca cumva nu o sa va mai intelegeti! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e cu voia ta dupa 15 ani nu poate sa-ti faca nimeni nimic.

| Geezgirl a răspuns:

Mai asteapta, draguta. Esti inca prea mica sa faci pe nevasta.

| loveM a răspuns:

S-ar putea sa il poata baga la corupere de minori daca intretineti relatii sexuale, dar din cat stiu eu daca tu zici ca a fost de buna voie nu o sa pateasca nimic.
Mai bine ai renunta la ideea asta. cum au zis si ceilalti, nu stii cat o sa mai dureze relatia asta si nu are rost sa te certi cu parintii tai (care sunt pentru toata viata) pentru un baiat(care pana la urma va pleca din viata ta )...

| Daniel_Naghi_1998 a răspuns:

Buna,si eu am 16 ani, si am umblat cu o fata de 20 de ani..eu fiind din maramures iar ea din Bucuresti, intro seara am fugit de acasa la ea.ei nau stiut de mine unde sunt..si dupa 2 zile ma gasit politia..si le-am zis ca vreau sa raman cu ea.dar mi s-a zis ca sunt minor..si a doua oara..risc sa ma duca la sclala de reeducare..asa ca candestete ce faci, e spre binele tau te pup, daca vrei sa iti zic mai multe da-mi mesaj ciao