| Denisaa1235 a întrebat:

Buna, am o intrebare. Din ce am citit si fetele care nu si-au inceput viata sexuala pot face cancer ovarian. Vreau sa stiu care sunt factorii de risc, daca se poate face cancer ovarian la 16 ani si daca da, cum isi poate da seama ginecologul ca ai asa ceva? Mentionand ca nu-ti poate face o ecografie intravaginala ci doar pe abdomen, din moment ce ai fi virgina

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

La 16 ani sa îți bati capul cu asa prostii. Orice femeie e cea mai împlinită dacă respecta planul Creatorului și rămâne virgina pana la căsătorie, indiferent de vârstă. Avem o prietena de famie care e virgina la peste 80 de ani, nefiind căsătorită. Nu îmi vine sa cred ca unele femei ar putea sa facă sex doar de frica unor astfel de teorii manipulațive.

| Denisaa1235 explică (pentru ania):

și ce legatura are cu ce am zis eu? am intrebat doar daca o fata virgina poate face cancer ovarian la o varsta frageda. Sau daca o fata care si-a inceput viata sexuala mai devreme de 18 ani poate sa ii creasca riscul de a face acest cancer

| doctorandus a răspuns (pentru Denisaa1235):

Ce apare si ce nu apare in Noul Testament:

A. o femeie se mantuieste prin nasterea de fii;
B. o femeie se mantuieste prin a ramane virgina pana la moarte?

| lpavel a răspuns:

Cancerul nu tine de sex sau alte prostii... Ce zici de cei care au facut cancer la plamani, ficat etc si ei nu sunt nici fumatori si nici alcolisti? Bine ei au sanse mai mari la cancer dar ce vreau sa zic ca se poate imbolnavi oricine! Deci nu mai fi atat de speriata degeaba laughing

| Denisaa1235 explică (pentru lpavel):

Pai sunt speriata laughing pentru ca sunt virgina si nu poate sa-mi faca screening transvaginal sa vada daca e ceva sau nu. si mi s-a zis ca e un chist de vreo 4 centimetri dar am terminat tratamentul cu anticonceptionale si tot doare si incep sa cred ca e altceva

| lpavel a răspuns (pentru Denisaa1235):

Pai cum vine asta, esti virgina dar luai anticonceptionale? iti era frica sa nu ramai insarcinata cand iti faci degetica? laughing dupa cum am zis, pot aparea tot felul de boli si astea nu neaparat din cauza sexului...

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Documenteaza-te, gogule. In cazul in care ai chisturi pe ovare, ti se poate recomanda tratament pe baza de contraceptive de la ginecolog chiar si daca esti virgina, deoarece contraceptivele au hormoni care elimina chisturile. Ding-dong!

| Denisaa1235 explică (pentru lpavel):

Nu, aveam un chist ovarian. dupa cum am zis, anticoncepționalele nu se iau doar ca sa nu ramai gravida.

| lpavel a răspuns (pentru Denisaa1235):

Aha, inteleg, asta nu stiam... happy

| Floridori a răspuns:

Cancerul, indiferent de tip, are, in primul rand, legatura cu niste gene cu predispozitie oncologica. Abia apoi intervin factorii externi, care il pot declansa, insa nu are nicio legatura sexul, sau lipsa sexului cu asa ceva.

Chisturile ovariene se formeaza din cauza dezechilibrelor hormonale in urma carora este inhibata ovulatia, iar ovulele mature care ar trebui eliberate, raman captive in ovar.Acestea, vor fi interpretate ca si corpuri straine si vor fi izolate, fiind invelite intr-o pelicula lichida.

Anticonceptionalele, cu precadere atunci cand se prescriu ca tratament pentru chisturi, se dau in ideea de a echilibra nivelurile hormonale pentru a normaliza functiile organismului si pentru a "dizolva" chistul.
Pentru a echilibra nivelurile hormonale, trebuie sa se stie ce hormoni sunt in cantitati insuficiente, sau in cantitati mult prea mari, astfel incat sa se poata recomanda tratamentul adecvat.Acest profil hormonal se obtine prin analize de sange.
Daca tu nu ai facut analizele respective, te-as sfatui sa mergi cu problema ta la endocrinolog.Am observat ca din ce in ce mai multi ginecologi sar peste partea cu analizele.

Multa sanatate!

| Xpressurself a răspuns:

Incidenta de cancer ovarian a început de când au apărut tot felul de medicamente și alimente procesate și pline de chimicale. Se poate scrie pe etichete ce conține un produs alimentar sau farmaceutic însă nimeni nu știe sa îți spună ce fel de reacții pot să apară între diferite produse pe care le ingerezi. De exemplu chimicalele dintr-un salam pe care îl așezi peste crema de brânză plină și aia cu tot felul de chimicale pe care ai uns-o pe o felie de pâine care și aia conține mai nou tot felul de substanțe ce nu au ce cauta într-o paine. Singura cauza a majorității bolilor este data de calitatea a ce bagi în gura zi de zi. Și majoritatea bolilor sunt sau pornesc tot de aici, de la alimentație și...chiar așa... diferitele medicamente luate fără sens de multe ori. Până și murăturile din magazine au ajuns sa conțină conservanți, pana și icrele care stau bine mersi cu sare muuuultă vreme. Toate acestea nu au nevoie de conservanți.
Dacă înțelegeți că aceste probleme apar de la alimentele nesănătoase pe care le mâncați, alimentele procesate sa stea mult și bine pe raft, atunci ai înțeles cum sa te protejezi. Alimente procesate sunt toate acelea pe care scrie mai mult decât alimentul pe care dorești să îl consumi. Pe oua scrie oua și atât. Carnea e carne și atât. Legumele și fructele sunt doar atât: legume și fructe. Dar când vorbim de salam, crenvurști, creme, pateuri atunci atenție mare ca deja întrați pe un teren periculos care va poate costa mult.
Și iar va spun, pilule, lubrifianți și toate măgăriile pe care le iau acum fetele...medicamente ca sa treacă ciclul mai ușor... mare atenție. Mai bine căutați metode naturale, sănătoase. Postul de exemplu înainte de ciclu ajuta la purificarea organismului și bineînțeles astfel face perioada mai ușoară cu condiția să fie suportat de constituția ta. Adică să nu fii anemica sau cu anumite carențe serioase. Și poate fi și un post intermitent, de exemplu de trei zile în care să mâncați doua mese din crudități și în rest doar apă. Dar contează și constituția fizica și eforturile pe care le faceți. Dacă aveți mult de învățat atunci consumați fructe, dacă faceți sport atunci consumați și linte, naut, mazăre, fasole, soia toate nemodificate genetic.
Așadar ai grija ce mănânci, nu lua medicamente decât dacă nu ai nici o alta variantă și fa bine și nu te gândi la ginecolog de pe acum. Ce treaba ai tu cu ei. Fii serioasa și nu mai citi toate prostiile. S-au făcut studii care au aratat că foarte multe persoane care au făcut controale preventive nu aveau nimic de fapt și că medicii le-au pus diagnostice greșite dar pentru că doctorii le-au spus că au o anumită afecțiune acești pacienți au început să creadă cu fermă convingere ca sunt bolnave și chiar s-au îmbolnăvit. Asta vreti? Exista o vorbă în înțelepciunea poporului nostru: "nu te lega la cap dacă nu te doare capul". Simplu, nu?

| Denisaa1235 explică (pentru Xpressurself):

Stiu ca alimentele nesănătoase pot sa faca rau,dar aici e vorba ca nu aveam ce altceva sa fac. prima data cand am simtit durere in zona ovarului drept a fost in ianuarie si abia de ma puteam misca, de aia am si mers la ginecolog, prin eco s-a constatat ca e un chist mare care se putea sparge de nu era tratat. Si anticoncepționalele ajuta in reglarea ciclului, cand ai un ciclu abundent, cand ai chisturi ovariene si asa mai departe. plus reduce riscul de a face cancer ovarian. Si imi fac si a treia doza de vaccin HPV. Prima doza a fost la 15 ani ca asa a trebuit, inainte de viata sexuala. Deci nu inteleg de ce nu as avea voie sa merg la un ginecolog avand in vedere ca eu avusem si infectie urinara acolo, răceli cel mai probabil. Ma durea burta de nu mai puteam, curgea mult sange de mă pătam toata

| Xpressurself a răspuns (pentru Denisaa1235):

Nu am spus că nu ai voie sa mergi unde dorești tu. Mai citește odată dacă binevoiește. Le ce mi-ai scris cu vaccinuri și cu ce ai înțeles tu eu trag concluzia ca ai o anumita karma de rezolvat. Cu Dumnezeu o poți rezolva. Cu umilință față de El, cu iubire și rugăciune sincera, din suflet. Succes.

| Denisaa1235 explică (pentru Xpressurself):

Aici o dam deja in altceva,sunt multe fete care au ce am eu si nu au facut nimic rau ca sa poata sa primeasca "karma". plus, nu prea cred in d-astea. Si fiecare cu credințele lui, sunt mai mult atee eu. daca exista acest zeu, eu nu mai eram batjocorita inca de la gradinita, parintii mei nu erau despartiti, nu aveam depresie, nu anxietate de fiecare data cand trec pe langa oameni. Dumnezeu ăsta e destul de dur fix cu oamenii care au fost făcuți dupa chipul si asemănarea sa, daca ma intrebi pe mine.